ÇAYKUR ‘da Mevsimlik işçiler Kadroya Geçmeli,İşsizlik Fonundan yararlanmalıdır

Gıda İş Genel Başkanı Seyit Aslan, ÇAYKUR işçilerinin genel sorunları hakkında basın toplantısı düzenledi. Başta mevsimlik işçilerin kadroya geçmesi, işsizlik fonundan yararlanılması ve bir çok konu hakkında taleplerini dile getirdi..

ÇAYKUR ‘da Mevsimlik işçiler Kadroya Geçmeli,İşsizlik Fonundan yararlanmalıdır
Son Güncelleme: Whatsapp

Gıda İş Genel Başkanı Seyit Aslan, ÇAYKUR işçilerinin genel sorunları hakkında basın toplantısı düzenledi. Başta mevsimlik işçilerin kadroya geçmesi, işsizlik fonundan yararlanılması ve bir çok konu hakkında taleplerini dile getirdi ..
Aslan. ÇAYKUR’da çalışan mevsimlik işçilerin kadro talebi devam ediyor. Ne yazık ki iktidar binlerce mevsimlik işçinin kadro talebine kulaklarını tıkamış durumda.
ÇAYKUR yönetimi işçilerin sorunlarını çözmek yerine, ÇAYKUR’u milyonlarca lira zarar ettiriyor. ÇAYKUR yönetimi, söz konusu işçiler olunca kaynak bulmakta zorlanıyor. Aslında ÇAYKUR zarar etmiyor, ettiriliyor. Her yıl açıklanan zararla binlerce işçi bir yıl boyunca istihdam ettirilebilir. ÇAYKUR her yere kaynak ayırıyor, ama işçiye gelince para yok diyor. Kadrolu işçiler açlık sınırının biraz üstünde yaşamak zorunda kalıyor. Mevsimlik işçiler ise altı ay çalışıp altı ay boş kalınca otomatik olarak açlık sınırının altında yaşamak zorunda kalıyorlar.


ÇAYKUR’da işçilerin rızaları alınmadan bir uçtan bir uca çalışmaya gönderiliyorlar, sürgün ediliyorlar. Angarya ve keyfi uygulamalar bitmiyor. Alım yerlerindeki sorunlar bitmiyor. İşçilerin temizlik yapacakları bir yeri bile yok, alım yerlerinde tuvalet yok. Mevsimlik işçiler çalıştıkları sürece işsizlik sigortasına prim ödemesi yapmalarına rağmen, işsiz kaldıkları dönemde işsizlik sigortasından ücret alamıyorlar.

Yıllarca işsizlik sigortasına prim ödeyen işçiler, işsiz kaldıkları dönemde işsizlik sigortasından ödenek alamıyorlar. Bu adaletsizliğin giderilmesi gerekiyor. İşsizlik sigortası fonundan sermayeye milyarlar aktarılıyor. İşçilerden kesilen pirimler sermayeye aktarılıyor. Sermaye haksız kazançlar elde ediyor. Ama işçilerin primleriyle büyüyen işsizlik sigortası fonundan ÇAYKUR işçileri yararlanamıyor. Bu keyfiliğe ve hukuksuzluğa bir son verilmelidir.

ÇAYKUR’da ve mevsimlik çalışan bütün işçi kardeşlerimizin öncelikli talebi kadroya geçmektir. Ancak kadro talebimiz karşılanana kadar boşta kaldığımız sürelerde çalışmayan mevsimlik işçilere GIDA-İŞ, DİSK (Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu) kurucu üyesidir işsizlik sigortası fonundan işsizlik ödeneği verilmelidir. Mevsimlik işçiler boşta kaldıkları sürede ailelerini geçindirecek düzeyde işsizlik sigortası fonundan yararlandırılmalarını talep ediyoruz. Meclis’ten sermaye yararına onlarca yasa geçiyor.

Patronalar ne derse iktidar yerine getiriyor. Artık işçilerin taleplerini yerine getirin. Mevsimlik işçilerin boşta kaldıkları sürelerde ücretleri işsizlik sigortası fonundan ödensin. Sendika olarak bu konuda hazırlamış olduğumuz yasa tasarısını Meclis’te bulunan tüm partilerin grup başkanlarına ileteceğiz.

Meclis’te bir kez de işçilerin sorunlarının çözümü için eller havaya kalksın istiyoruz. Bir kez daha altını çizmek isteriz ki mevsimlik ÇAYKUR işçilerinin ve tüm mevsimlik işçilerin talebi kadrodur. Bu süreçlerle ilgili adımlar atılmalıdır. Meclis tatile girmeden en azından mevsimlik işçilerin işsizlik sigortasında yararlanabilecekleri yasanın düzenlenmesini istiyoruz. Meclis isterse bu yasayı bir günde çıkarabilir. Meclis işçilerin talepleri üzerinden ortaklaşabilir. Bu yasanın çıkarılmasında en büyük sorumluluk iktidar partisi AKP’dedir. Aynı zamanda Meclis’teki tüm partilerin sorumluluğundadır.

Başta ÇAYKUR’da çalışan on bin mevsimlik işçi olmak üzere tüm mevsimlik işçilerin talebi bu yasanın çıkarılmasıdır. İşsizlik sigortasının kaynakları sermayeye değil işçilere verilmelidir. Hazırlamış olduğumuz yasa tasarısını siz basın emekçileriyle paylaşıyoruz. Başta mevsimlik ÇAYKUR işçilerinin sesi olmak üzere tüm mevsimlik işçilerin sesini duyurmanızı istiyoruz. Önümüzdeki haftalarda oluşturacağımız heyetle Meclis’teki partileri ziyaret ederek kanun teklifini kendilerine sunacağız ve takipçisi olacağız.

Bu yasa bir an önce çıkarılarak mevsimlik işçilerin talepleri yerine getirilmelidir.

SEYİT ASLAN DİSK YÖNETİM KURULU ÜYESİ VE GIDA-İŞ GENEL BAŞKANI

 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş