Aktuel 53

ÇAYKUR VARLIK FONUNDAN ÇIKARILMALI,TABAN FİYANIN ALTINDA ÇAY ALIMI YAPILMAYACAK !

ÇAYKUR VARLIK FONUNDAN ÇIKARILMALI,TABAN FİYANIN ALTINDA ÇAY ALIMI YAPILMAYACAK !
1.208 views
28 Ağustos 2021 - 20:07

Yıllardan beri üreticilerin hayali olan ve bir türlü çıkarılamayan çay kanun taslağı gündemdeki yerini korurken,  CHP milletvekilleri Prof.Dr.Mehmet Bekaroğlu ,Uğur Bayraktutan, Ahmet Kaya ve Necati Tığlı’nın hazırlamış olduğu çay kanun taslağına CHP Rize İl Başkanlığı’nın düzenlemiş olduğu basın toplantısına kamuoyuna açıkladı.

CHP nin açıkladığı çay kanunu taslağında neler var ?


Cay kanun teklifinin amacı Doğu Karadeniz bölgesinde yaklaşık 1 milyon insanı doğrudan geçim kaynağı durumunda olan Çay Tarımı ve sanayinin sağlıklı bir yapıya kavuşturulacak sürdürebilir duruma gelmesi bölgeden Batıya doğru göç azaltılması ve insanların doğduğu topraklarda barınabilmelerinin sağlanması amaçlanmaktadır..
Bir nevi Bölgesel kalkınma programı olarak Doğu Karadeniz Bölgesi’nin kaderini değiştirip yoksulluktan kurtaran çay  tarımında neo-liberal politikaların uygulanması ile sorunlar ortaya çıkmaya başlamıştır.

 

1984 yılında yürürlüğe giren ve yaş cay üreticiden doğrudan alıp işlemeyi ve ticaretini gerçek ve tüzel kişilere serbest bırakan, mecvut Kanunu Çay Tarımı Sanayi ve Ticareti konularında hiçbir düzenleme içermemektedir.
Çay sektörü yürürlükteki çeşitli kanunlara göre yürütmekte, kontrolsüz denetimsiz serbest piyasa koşullarına sektörün tüm kesimleri için yaş ve kuru çay üreticileri tüketicileri ve devlet sorunlar üretmektedir..

Mevcut çay kanunu sorunları çözmediği gibi bizatihi sorunların kaynağı durumundadır .

Kanun teklifi ile çay tarımında sanayiinde ve ticaretinde tüm kesimleri memnun edecek Devletin koruması gereken zayıf durumdaki yaş çay  üreticilerinin yanında ve adil bir yasal zemin hazırlanmakta, sürdürebilir Bölgesel kalkınma programı olarak çayın gelecek kuşaklara aktarılması amacı çeşitli düzenlemeler yapılmaktadır.

Çay kanun teklifi neleri değiştiriyor

Çay kanun teklifinde

Çay standardını belirleme Komisyonu kurulmaktadır.Bu komisyon ile çayın her aşamasına standart getirilmektedir .

Çay bahçeleri yaş çay işleme tesisleri ve Kuru çay için standartların belirlenmesi bu standartları dışına çıkılmaması öngörülmektedir .

Yaş çay alım fiyatı ve ödemeleri ilişkin düzenleme yapılmaktadır.

a-) Yaş çay belirleme komisyonu  oluşturmaktadır. Yaş çay fiyatı bu komisyon marifetiyle belirlenmekte taban fiyat olarak açıklanan fiyatın altına alın yapılması  yasaklanmaktadır .

B-)yaş çay ürün bedelleri alım yapılan ayı takip eden ayın sonuna kadar ödemek zorundadır.

C-)  Çayda destekleme priminin ürün bedelini %10’dan az olmaması öngörülmektedir..

ÇAYKUR’a özel fabrikaları an anlaşma yaparak Kuruçay ürettirme imkanı getirilmektedir.

İlave yatırım yapmadan Çaykur mevcut atıl kapasiteyi kullanarak yeni kapasitesini arttırmış olacaktır.

Bu şekilde çay müstahsillerinin en büyük kabusu olan kota ve kontenjan bütünü ile ortadan kalkmaktadır.

Kanun çay üretimini arttırmayı diğer  çay üreticisi ülkelere göre iklim  avantajlarından dolayı organik çay piyasası oluşturabilme potansiyelini harekete geçirmeyi teşvik  etmektedir.

Sağlıklı işleyen yaş ve kuru çay üreticilerinin Devlet’in ve tüketicilerin haklarının korunmasını sağlayacak bir çay borsasının kurulması öngörülmektedir..

ÇAYKUR varlık fonundan çıkarılmalıdır..

Bir iktisadi Devlet teşekkülü olmaktan öte sosyal Devletin bir bir aracı gibi çalışan ÇAYKUR’un sektördeki belirleyici pozisyonu güçlendirilmektedir.

Osman Köseoğlu

aktuel53

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

SİTEMİZ  ÜYESİDİR