Aktuel 53

Daha güçlü sağlıklı saçlar için neler yapmalıyız

Daha güçlü sağlıklı saçlar için neler yapmalıyız
92 views
07 Haziran 2021 - 6:27

Saç Bilim Dalı Uzmanı Serap Öztürk Niya, daha güçlü ve sağlıklı saçlar için neler yapılması gerektiğini sizler için anlattı.
Saçımız sağlıklı olmak için protein yönünden güçlü ve dengeli bir beslenmeye ihtiyaç duyar. Bunun yanı sıra saçı dışarıdan da destekleyen protein içeren şampuan, maske, losyon, serum gibi ürünleri kullanarak zayıf saçları daha dayanıklı hale getirebilirsiniz. Doğru ürün kullanımı ve bakım, her tip saçı olduğundan çok daha sağlıklı ve dirençli hale getirir.
Saça uygun şampuan seçilmeli

Zayıf telli saçlarda saç derisinde üretilen yağ, özellikle düz saç yapısında saça daha hızlı ve kolay yayılır. Bu sebeple saç gün ortasında veya sonunda daha çabuk ağırlaşırve saç derisine yapışır. Bu sorunu önlemek için saç derisinin daha iyi arındırılması hedefi ile yağlı saçlara göre formüle edilen şampuanlar tercih edilmelidir. Özellikle 2si 1 arada ve silikon içeren ürünlerden kaçınılmalıdır. Yıkama rutinine haftada 1- 2 defa arındırıcı özelliği daha yüksek olan kepek-karşıtı bir şampuan eklenebilir. Haftada 1 veya iki haftada 1 kez saç derisi peelingi/arındırıcı maske yapılabilir.

Eğer saçlarda incelme, bir sağlık sorunu, yaş, genetik faktörler sebebiyle sonradan oluştuysa o zaman sorunun kaynağının araştırılması için uzman bir Dermatolog veya Trikolog görüşü ve desteği alınması önemlidir. Her saç bakımla daha güçlü ve sağlıklı hale gelebilir.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemiz İHA Üyesidir.