Aktuel 53

Dolarda değer kaybının gram altına etkisi

Dolarda değer kaybının gram altına etkisi
11 Haziran 2021 - 23:25

Altın yatırımcıları dün açıklanan ABD enflasyon verisini izlerken, kritik veri sonrası ons altın fiyatları kazançlarını korudu. ABD enflasyon verisi yüzde 5 ile beklentilerin üzerinde ve 2008 küresel finans krizi sonrası en yüksek orana ulaşırken, piyasalar yükselişin ‘geçici’ olacağına ikna oldu.

Gram altın fiyatları da yurtiçinde dolar/TL kuru ile birlikte dalgalanırken, bugün kurda yaklaşık yüzde 1’lik düşüşün de etkisiyle geriliyor.

Gram altın fiyatı, dün piyasaların kapanış saatinde 512 lira seviyesinde hareket ederken, haftanın son işlem gününe 515 lira seviyesinden başladı. Yeni güne yükselişle başlayan altının gram fiyatı, dolar kurunda yaşanan gerilemeye ons altınında katılmasıyla 505,78 lira seviyesine kadar geriledi.

Gram altın, gün içerisinde en yüksek 516,38 lira seviyesini görürken, çeyrek altın 840 lira, Cumhuriyet altını da 3 bin 453 liradan satıldı.

Hürriyet’ten Şenay Zeren haberine göre, Fed’in gevşek para politikasının bir süre daha devam edeceğine dair beklentiler ve dolar endeksindeki gerileme ons altını desteklerken, altının ons fiyatı bugün içerisinde en yüksek 1903 dolar, en düşük ise 1895 dolar seviyesini gördü. 

ALTININ YÖNÜNÜ FED BELİRLEYECEK

Inveo Portföy Fon Yönetim Müdürü Eral Karayazıcı, “Bu haftaya damgasını vuran gelişme doların ülkemizde yüzde 4’ü aşan değer kaybı oldu. Bu gram altına da direkt yansıdı ve benzer oranda bir kaybı bu cephede de gördük” derken, 8,10-8,20 TL bandında etkili olma şansına sahip bir desteği bulunan Dolar/TL’nin özelindeki seyrin, gram altın üzerinde de belirleyici olmaya devam edeceğine dikkat çekti. Karayazıcı sözlerine şöyle devam etti:

Dolar bazında ise altın 1900 doları aşmakta zorlanıyor. Bu cephede yaz aylarında 1700 doların yeniden test edilmesi potansiyel bir risk ve gerçekleşip gerçekleşmeyeceği önemli ölçüde ABD Merkez Bankasının (Fed) atacağı adımlara bağlı.

ALTINDA YENİ REKORLAR GELİR Mİ?

Marbaş Menkul Araştırma Müdürü Yusuf Topçu da, “Ons altın mart ayı sonundan beri devam eden yükselişine 1900 dolar seviyelerinde ara vermiş görünüyor. Bu zaman zarfında ABD enflasyonundaki artış altın fiyatlarını yukarı taşırken, merkez bankalarının finansal varlık alımları programlarını yavaşlatma tartışmaları da altın ve diğer birçok emtia fiyatındaki ralliyi bir süreliğine durdurmuş oldu” dedi. Topçu, ABD verileri ve Fed politikasının altındaki etkileri için şunları söyledi:

  ABD’de TÜFE nisan ayında yüzde 4,2 ve mayıs ayında yüzde 5 olarak açıklandı. Yüzde 5 olan tüketici fiyat endeksi yükselişi son 13 yılın en yüksek seviyesine gelmiş durumda. 2008 krizi seviyelerine ulaşan ABD’deki TÜFE için Fed ‘geçici’ ifadesini kullanmaya devam ediyor. Piyasalarda oluşan fiyatlamalar geçici enflasyon senaryosunun satın alındığını gösteriyor. Petrol ve doğalgazı dışarıda tutarsak neredeyse tüm emtia gruplarındaki yükselişin son zamanlarda büyük oranda durulması da bu temayı kuvvetlendiriyor. Kereste başta olmak üzere bakır, paladyum, ve bazı gıda grubu emtiaları rekor tazelemeyi bırakarak durdurulamayan rallilerine en azından ara vermiş durumda. Şu an için birçok emtiada tarihi zirvelerinden yüzde 5 ila yüzde 30 arası düzeltme mevcut. Altın da eski tarihi zirvesi 2077 dolar seviyesine olan yolculuğuna ara vermiş durumda. 1900 doların önce aşağıya kıran sarı metal tekrar bu seviyeye geri geldi. Bazı analistler yüzde 5’e yükselen ABD enflasyonu ile altının yeni rekorlar kırmasını bekliyordu. Ancak pandemi sonrası devam eden ultra gevşek para politikalarının 2021’in devamında kademeli olarak azaltılacağı tartışması altını şimdilik buralarda tutan gündem. Fed en son 2018’de bilançosunda normalleşmeye gittiğinde tüm piyasalarda kasırga çıkmıştı. Bu sefer daha da hassas olmak durumundalar. Para politikasında normalleşme için beklenilen her gün altın fiyatını bu seviyelerde tutmanın daha da zor olacağı anlamına geliyor.  

Piyasaları bekleyen zor hafta: Erdoğan-Biden görüşmesi ve faiz kararları

Piyasalarda gün ortası 11/06/2021

FED’in geçici enflasyon planı tutacak mı?

JPMorgan’dan ‘erken gevşeme’ uyarısı

TL, yükselişe öncülük ederken, kurlarda düşüş artıyor

Ons altın, Fed toplantısını bekleyebilir

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemiz İHA Üyesidir.