Aktuel 53

Dolarda kritik haftaya girildi

Dolarda kritik haftaya girildi
14 Haziran 2021 - 6:53

Türk Lirası varlıklar için hem yurt içinde hem de yurt dışında önemli bir ajandaya sahip olan bu haftanın açılışında kurlar yüzde 1’in üzerinde düşüşte. Sabah saatlerinde sakin seyreden kurlar, piyasalarda işlem artmasıyla düşüşünü hızlandırdı.
iyasalar kritik gelişmelerin yaşancağı haftanın ilk günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden’in yapacağı görüşme piyasalar tarafından yakından izlenecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan-Biden görüşmesi ile başlayan, Fed ve TCMB faiz kararıyla devam edecek yeni hafta Türk Lirası açısından oldukça kritik. Kritik viraj öncesinde döviz kurları da hareketli günler yaşıyor. Dolar/TL, cuma günü ABD tahvil faizlerindeki düşüşün desteğiyle 8,30’un altına kadar çekilmiş ancak sonrasında yükselerek haftayı 8,3942’den tamamlamıştı. Yeni haftanın ilk saatlerinde yatay seyreden dolar/TL, piyasaların açılması ve işlemlerin artmasıyla birlikte düşüşe geçti. Kurlarda düşüş yüzde 1’i aşarken dolar/TL 8,30 seviyesinin altına geldi. Euro/TL ise 10,15’ten 10,05 seviyelerine kadar çekildi.

GÜNÜN AJANDASI

Haftanın ilk gününe Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından önemli bir veri ile başlanacak. TCMB Nisan ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistiklerini açıklayacak. Mart ayında cari denge 3,33 milyar TL açık vermişti. Nisan ayı için beklenti 2,23 milyar dolar açık yönünde oluştu. (10.00)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden, NATO Zirvesi sırasında bir görüşme gerçekleştirecekler. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Biden ve Erdoğan’ın Suriye, Afganistan ve diğer bölgesel meseleleri görüşmek üzere bir araya geleceklerini ve Washington ile Ankara arasındaki “önemli farklılıkları” da ele alacaklarını açıklamıştı.

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi ve konut satış istatistiklerini açıklayacak (10.00). Nisan ayında konut satışları baz etkisinden dolayı yıllık yüzde 124,1 artış göstermişti.

Euro Bölgesi sanayi üretimi, Avrupa piyasasında günün en önemli verisi olacak (12.00).

YAZDIR

Ünlü isim altın için tarih verip açıkladı: Eninde sonunda bu fiyatı görecek
Ünlü isim altın için tarih verip açıkladı: Eninde sonunda bu fiyatı görecek
Muhalefetin tehditlerine kimse kulak asmadı! Dev proje için dünya devleri sıraya girdi
Muhalefetin tehditlerine kimse kulak asmadı! Dev proje için dünya devleri sıraya girdi
GÜNÜN GELİŞMELERİ
İkinci elde büyük uyanıklık! Anlamak imkansızİkinci elde büyük uyanıklık! Anlamak imkansız
Bir dönem bitti! Gram altının yerini aldı
Yapılandırmada büyük fırsat: 1100 TL yerine 85 TL…
Dolarda en kritik haftaya girildi
Son dakika: Tanesi 12 milyon dolardı, Türkiye 250 bin dolara yerlisini üretti!
Yine yaptı yapacağını! Elon Musk bir tweetle ortalığı karıştırdı
Ünlü isim altın için tarih verip açıkladı: Eninde sonunda bu fiyatı görecek

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemiz İHA Üyesidir.