Filistin Milli Bir Meseledir

Saadet-Gelecek Grubu tarafından Gazze’ye gitmek üzere Mısır’a gönderilen dört vekilden biri olan Saadet Partisi İstanbul Milletvekili ve Dış İlişkiler Başkanı Mustafa Kaya’nın konuşmacı olarak katıldığı “Filistin’de Neler Oluyor” konferansı İsmail..

Filistin Milli Bir Meseledir
Son Güncelleme: Whatsapp

Saadet-Gelecek Grubu tarafından Gazze’ye gitmek üzere Mısır’a gönderilen dört vekilden biri olan Saadet Partisi İstanbul Milletvekili ve Dış İlişkiler Başkanı Mustafa Kaya’nın konuşmacı olarak katıldığı “Filistin’de Neler Oluyor” konferansı İsmail Kahraman Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Saadet Partisi Rize İl Başkanlığı tarafından düzenlenen konferansa Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyeleri Hasan Uzun ve Kemal Eksilmez, Saadet Partisi Rize İl Başkanı Muhammet Kaçar, Gelecek Partisi Rize İl Başkanı Osman Civelek ve çok sayıda Rizeli katıldı.

“Filistin Milli bir meseledir.” diyen Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Kaya, “çünkü İsrail’in nihai hedefi içerisinde Türkiye’nin doğu bölgesinin de yer aldığı vaat edilmiş topraklara ulaşmaktır. Bugün Gazze’nin yok edilmesi demek Filistin’in yok edilmesi, Filistin’in yok edilmesi ise Türkiye’yi içine alan planların sok aşamasına gelinmesi demektir.” dedi.

“İsrail bir yandan cüretkâr bir şekilde savaşın çerçevesini genişletirken bir yandan da aslında bu savaşın olası olumsuz etkilerinden endişe duymaktadır. Cüreti İsrail’i durdurabilecek, diplomatik, askeri ve ticari adımlar at-a-mayan Müslüman devletlerin ferasetsiz yaklaşımlarından gelirken; korkaklığı tüm imkânsızlıklara rağmen direnen ve birçok konuda beklemedikleri kadar güçlü karşılık veren Filistinli direnişçilerin motivasyonundan gelmektedir.” diyen Kaya, “Filistin konusunda gerek insani yardımlardan gerekse diplomatik ve güvenlik alanındaki adımlardan sonuç alınabilmesi için öncelikle Mısır ile ilişkilerin geliştirilmesi elzemdir. Bunun yanında başta Türkiye, Mısır, Ürdün ve Suudi Arabistan olmak üzere İslam ülkelerinin yer aldığı bir yapı ile hem ateşkesin sağlanması, hem insani yardımların tam ve eksiksiz bir şekilde ulaştırılması hem de Gazze’nin yeniden imarı için uzun soluklu bir model oluşturulmalıdır. Bu yapı, öncelikle İsrail’in tahliye bahanesiyle Gazze’yi insansızlaştırma projesine karşı Filistin topraklarını korumaya yönelik bir diplomatik güç tesis etmelidir. Bunun yanında 17 yıldır devam eden ablukanın kaldırılmasını sağlayarak İsrail’in Gazze üzerindeki baskılarına son verecek zemini tesis etmelidir. Gazze’ye ulaşımın yalnızca Mısır’daki Refah Sınır Kapısı üzerinden sağlanması Gazzelilerin tecrit edilmesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle uzun vadeli uygulamalar hayata geçirilene kadar çok daha öncelikli olarak Refah Sınır Kapısı dışında ulaşım noktalarının açılması sağlanmalıdır.” dedi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş