Hasan Karal: Tüm dünyada gıda enflasyonu düşerken ,Türkiye’de artmasının sebebi nedir?

  Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Hasan Karal, tarımsal girdi fiyatlarının ve buna bağlı olarak gıda enflasyonunun sürekli yükseldiğini belirterek, “Tarım girdi maliyetleri, Eylül..

Hasan Karal: Tüm dünyada gıda enflasyonu düşerken ,Türkiye’de artmasının sebebi nedir?
Son Güncelleme: Whatsapp

 

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Hasan Karal, tarımsal girdi fiyatlarının ve buna bağlı olarak gıda enflasyonunun sürekli yükseldiğini belirterek, “Tarım girdi maliyetleri, Eylül 2019’dan bu yana aralıksız 48 aydır yükseliş göstermiş, artan maliyetler, buna bağlı olarak gıda enflasyonunu da yükseltmiştir. Tüm dünyada gıda enflasyonu düşerken Türkiye’de artmasının sebebi nedir?” diye sordu.
DEVA Partili Hasan Karal, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi (Tarım-GFE) verileriyle ilgili Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına soru önergesi verdi. TÜİK’in) verilerine göre, 2023 Eylül ayı Tarım-GFE’nin Eylül’de aylık bazda yüzde 2,63 arttığını, yıllık bazda ise yüzde 40,97’ye yükseldiğini söyledi.
*“TÜRKİYE UYGULANAN TARIM POLİTİKALARI NEDENİYLE OECD ÜLKELERİ ARASINDA GIDA ENFLASYONUNDA AÇIK ARA DÜNYA ŞAMPİYONU”*
Verilere göre endekste, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 33,13 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 56,87 artış gerçekleştiğini kaydeden Milletvekili Karal soru önergesinde “Bu oranlarla tarım girdi maliyetleri, Eylül 2019’dan bu yana aralıksız 48 aydır yükseliş göstermiş, artan maliyetler, buna bağlı olarak gıda enflasyonunu da yükseltmiştir. Diğer ülkelerde ise gıda enflasyonu ve tarım girdi maliyetleri, Kovid-19 salgınının ardından düşüş eğilimine girmiştir. Bir dönem ‘tarımda kendi kendine yetebilen ülke’ pozisyonunda bulunan Türkiye, tarımsal girdi fiyat endeksinde yaşanan artışlar ve uygulanan tarım politikaları nedeniyle OECD ülkeleri arasında gıda enflasyonunda açık ara dünya şampiyonu olmuştur.” ifadelerine yer verdi.
*“ÜRÜNÜNÜ TARLADA BIRAKAN, ÇÖPE DÖKEN, AĞAÇLARINI KESMEK ZORUNDA KALAN ÇİFTÇİLER İÇİN HERHANGİ BİR ÇALIŞMA YAPILMIŞ MIDIR?”*
İstanbul Milletvekili Karal, TBMM Başkanlığına verdiği önergede Bakan Yumaklı’nın şu sorulara yanıt vermesini istedi:
“Tüm dünyada gıda enflasyonu düşerken Türkiye’de artmasının sebebi nedir? Tam 4 yıldır mazot, gübre, işçilik, ilaçlama, tohum gibi tüm girdileri yükselen çiftçilerin maliyetleri karşılayabilmeleri için ne gibi teşvikler verilmiş ve nasıl düzenlemeler yapılmıştır? Maliyetlerle başa çıkamadığı için ürününü tarlada bırakan, çöpe döken, ağaçlarını kesmek zorunda kalan üretici ve çiftçiler için herhangi bir çalışma yapılmış mıdır? 2023 yılında kaç çiftçi, yüksek maliyetler ve enflasyon dolayısıyla üretim yapmayı bırakmıştır? Üreticilerin daha az maliyetle üretebilmeleri, tüketicilerin ise daha ucuza ürün alabilmeleri için herhangi bir düzenleme yapılması planlanmakta mıdır? Dünyanın en yüksek gıda enflasyonuna sahip ülkemizde bu oranı düşürmek için yapılan çalışmalar nelerdir..

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş