Aktuel 53

İmam,Kur’an Kursu öğrencilerine eğitim verdiği sırada Muhtar Tarafından Darp Edildi

İmam,Kur’an Kursu öğrencilerine eğitim verdiği sırada Muhtar Tarafından Darp Edildi
244 views
03 Ağustos 2021 - 9:49

Elazığ’da İmam Hatip görevlisi, Yaz Kur’an Kursu öğrencilerine eğitim verdiği sırada, köy muhtarı tarafından öğrencilerin gözü önünde darp edildi

Elazığ merkez Bölüklü köyü camii imam hatibi Ömer Sönmez cami içinde yaz Kur’an kursu öğrencilerine Kur’an eğitimi verdiği sıra, köy muhtarı Hasan Koçak, oğlu ve yakınları tarafından cami içerisinde ve öğrencilerinin gözü önünde saldırıya uğrayarak ciddi şekilde darp edilerek hastanelik oldu.

Mil Diyanet Sen Elazığ il başkanı bu çirkin saldırı hadisesini genel merkezine bildirmesi sonrasında, İvedilikle tüm yasal ve hukuki işlemleri başlattı.

Genel Merkez Açıklamasında ;

”Din görevlisi kardeşimizin hastaneden aldığı darp raporu vb. evraklar avukatlarımız tarafından ilgili savcılıklar nezdinde dava açılarak yasal işlemler başlatılmıştır. Dolayısıyla din görevlisi kardeşimiz Ömer Sönmez’i arayarak hem geçmiş olsun dileklerinde bulunduk, hem de avukatlarımızı harekete geçirerek gerekli hukuki iş ve işlemleri başlattık.

DİN GÖREVLİLERİMİZ ŞAMAR OĞLANI MI?

Son yıllarda özellikle bazı cami dernek başkanlarının ve muhtarların ciddi saldırılarına maruz kalan din görevlilerimiz adeta şamar oğlanı yapılarak, toplum nezdinde itibar kaybına uğratılmak istenmektedir. Hemen hemen her gün bir il veya ilçemizden bu kabil saldırı haberleri almaya başladık.

DERNEK TERÖRÜNE ÇÖZÜM ÖNERİSİ

Din görevlilerimize yönelik yapılan bu çirkin saldırıların önüne geçmek için birkaç ay önce Diyanet İşleri Başkanlığımıza sendika olarak bir çözüm dosyası sunduk. O dosyada gerek dernek terörünün önlenmesine yönelik ve gerek muhtarların bu pervasız davranışlarını önlemeye yönelik çözüm önerilerimiz vardı. Üzülerek ifade edeyim ki konu hakkında atılmış henüz ciddi bir adım yok.

DİYANET GÖREVLİSİNE SAHİP ÇIKMALIDIR

Diyanet İşleri Başkanlığı, bünyesinde çalıştırdığı personeline özellikle de din görevlisine sahip çıkmalı, onu korumalı ve değer vermelidir. Bu minvalde atılacak ilk adım, dernek terörünü önlemek için sunduğumuz çözüm önerilerini hayata geçirmek, aynı zamanda da valilikler ve kaymakamlıklar nezdinde girişimlerde bulunarak muhtarların din görevlilerine yönelik baskı, tehdit ve darp edilmelerinin önü alınmalıdır.

DİN GÖREVLİSİNE ÇİFTE STANDART UYGULANIYOR

Basın kuruluşları maalesef meslekler arasında çifte standart uygulaması yapmaktadırlar. Darp edilen bir öğretmen veya doktor olunca kıyameti kopartan haber bültenleri, gazete ve sosyal mecralar, konu din görevlisi olunca kibrit kutusu kadar dahi haber yapmamakta ve gündeme getirmemektedirler. Bir sokak köpeğinin bile dramını haberleştiren basın kuruluşları, konu din görevlisi olunca malesef üç maymunu oynamaktadırlar.

ARTIK ‘MİL DİYANET SEN’ VAR!

Din görevlilerimiz sahipsiz değildir. Artık Mil Diyanet Sen var. Ülkemizin hangi il-ilçe veya köyünde din görevlilerimize yönelik bir saldırı olursa karşılarında bizi bulacaklardır. Artık yeter. Bin bir güçlükle köylerde görev yapmaya çalışan din görevlilerimiz bu saldırılara maruz bırakılmamalıdır. Dernek başkanları tarafından sürekli şikâyet silahıyla vurulmamalı ve itibar kaybı yaşatılmamalıdır.

İMAMALAR KÖYLERDE GÖREV YAPAN TEK KAMU GÖREVLİSİDİR

Ülkemizin köy ve mezralarında kamu görevlisi olarak sadece din görevlilerimiz vardır. Lojman olmadığı için ahırdan bozma evlerde veya caminin ardiyesi denilen odunluk vb mekanlarda barınmak zorunda kalan din görevlilerimiz devletten ve yöneticilerden ilgi ve alaka beklemektedirler. Bunu sağlayacak olan kurum tabii ki Diyanet İşleri Başkanlığımızdır. El ele vererek bu kabil sorunları çözmemiz gerekir.

OLAYIN TAKİPÇİSİYİZ

Elazığ’da din görevlimiz Ömer Sönmez’e yönelik gerçekleşen bu menfur olayı kınıyor, gerekli yasal ve hukuki işlemleri başlattığımızı, bu kabil saldırılar karşısında artık Mil Diyanet Sen olarak din görevlilerimizin arkasında olduğumuzu kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz.” dedi.

Celaleddin GÜL
Genel Başkan

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

SİTEMİZ  ÜYESİDİR