İSTANBUL’A UÇUŞ RİZE’DEN 2560 TL, TRABZON’DAN 1100 TL!

“Bir yakınım cenazesine katılmak için sabah erkenden İstanbul’a gitmem gerekti, uçak biletlerine baktık Rize’den 04.25 uçağı 2560 TL, Trabzon’dan 05.00 uçağı 1100 TL. Mecburen Trabzon’dan aldık. Allah Kur’an aşkına birileri..

İSTANBUL’A UÇUŞ RİZE’DEN 2560 TL, TRABZON’DAN 1100 TL!
Son Güncelleme: Whatsapp

“Bir yakınım cenazesine katılmak için sabah erkenden İstanbul’a gitmem gerekti, uçak biletlerine baktık Rize’den 04.25 uçağı 2560 TL, Trabzon’dan 05.00 uçağı 1100 TL. Mecburen Trabzon’dan aldık. Allah Kur’an aşkına birileri buna müdahale etsin, tamam hava alanı yapıldı yapandan sebep olandan Allah razı olsun, olsun da uçak seferlerini de cumhurbaşkanımız ayarlamayacak ya! Rize hava alanı yapılalı üç kez uçakla yolculuğum oldu; hala Rize’den ne gidebildim ne gelebildim. Aradaki fiyat uçurumu bizi hala Trabzon’dan gidip gelmeye zorluyor. Çok merak ediyorum Rize havalimanı açılalı beri Trabzon’dan kaç Rizeli yolculuk etti?”
Yukarıdaki satırları az önce çocukluk arkadaşım Mustafa Büyük’ün sosyal medya sayfasında okudum. Çok bilmediğimiz, yaşamadığımız, ilk kez duymadığımız bir husus değil. Rize Pazar’daki havalimanı açıldı açılalı bu fiyat ve Mustafa’nın değinmediği sefer sayıları – uçuş saatleri mağduriyeti hemşerilerimizce, gazeteci arkadaşlarımızca dile getiriliyor.
Rize’de Havalimanının gerekliliğine inanıp programa alınması için emek verenlerden biri olarak ben de Rizeli hemşerilerimin bu mağduriyetini zaman zaman dile getirdim, ilgili olabileceklere aktardım.
Ama çözüm yok! Rizeli genel müdürlere rağmen sorun devam ediyor.
Mağduriyet, sorun devam etse de tüm aleyhte koşullara rağmen Rize Havalimanı rüştünü yine de ispat ediyor; daha ilk yılında 1 milyon yolcu kapasitesini aşarak Türkiye genelinde sivil uçuşa açık 60 a yakın havalimanı arasından 13.sıraya yerleştiğini medyadan okuyoruz.
Sadece bu rakam ve sıra bile Rize için havalimanı projesinin ne kadar gerekli ve gerçekçi olduğunu gösteriyor. Büyükşehir statüsünde olmayan illerdeki havalimanları arasında yılda 1 milyon yolcuyu geçen tek havalimanı olan Rize’deki havalimanı üstelik henüz ikinci yaşında bu performansa erişti.
3 Nisan 2017 tarihinde deniz doldurularak başlanılan Havalimanı, Ordu-Giresun Havalimanı’ndan sonra ülkenin deniz üzerine inşa edilen ikinci havalimanı olarak 14 Mayıs 2022 tarihinde Rize-Artvin Havalimanı olarak hizmete açıldı.
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü hafta başında Rize-Artvin Havalimanı’ndan 2023 yılının 9 ayında 5 bin 596 uçuş gerçekleştiğini, 777 bin 548 yolcunun taşındığını açıkladı. Aynı açıklamada Eylül ayında yurt içi ve yurt dışı 696 uçuş gerçekleştirildiği, 99 bin 501 yolcu taşındığı bilgisi de var.
Yazıya başlamadan 2022 ve 2023 yılına ait havalimanlarının yolcu istatistiklerine mukayese edebilmek için DHMİ nin sayfasına baktım, veri edinemedim. Ancak bu rakamlar, bilgiler dahi Rize’deki havalimanının ne denli doğru bir yatırım olduğunu ortaya koymaya yeterli.
Yanılmıyorsam Rize-Artvin Havalimanı ülkemizde sivil uçuşlara açık 57. Havalimanı. Potansiyel ve mevcut kapasite kullanımını dikkate aldığımızda, daha ilk yılında ülkede havalimanları arasında 13. Sıraya yerleşen bir havalimanı bir çoklarının inatla ifade ettiği gibi Rize’ye hatta Artvin’e yapılmış ayrıcalıklı bir yatırım değildir. Son 20 yılda ülkede yapılan 30 kadar havalimanından en verimli olan 2-3 tanesinden biridir. (Yolcusu olmadığı için hizmet verilemeyen havalimanları konumuz değil)
Rize Havalimanı üstelik bu performansını girişte dile getirdiğim tüm olumsuzluklara karşı gerçekleştiriyor.

 

Henüz yeni başlayan haftada 2 kez İzmir seferleri ile günde 2 kez Ankara,3 kez İstanbul Yeni Havalimanı ve 4 kez Sabiha Gökçen’e seferler ile bu rakamlar elde ediliyor. Antalya’ya, Adana’ya bile henüz uçuşumuz yokken!
Düşününüz Trabzon’a inen uçak sayısı kadar olmasa bile günün daha elverişli saatlerinde yeterince uçak seferi konsa, Trabzon kalkış ve inişli uçakların fiyat uygulaması (!) Rize Havalimanına uçuşlar içinde olabilse yıllık potansiyel bir bu kadar daha artmaz mi!
Bu olumsuzluklar ortadan giderilebilse Rize Havalimanı sadece Rize ve Artvin’e değil, Trabzon’un Of ve Sürmene gibi Rize’ye de yakın ilçelerindeki vatandaşlarımıza da hizmet verebileceğinden çok daha yüksek bir yolcu potansiyeline sahip olduğu anlaşılmaktadır.
Rize- Artvin Havalimanı müteahhite müşteri garantili olmayan, devletimizin kaynaklarıyla yapılmış, çok da güzel dizayn edilmiş bir projedir. Yaz döneminde bir kahvaltıda tanıştığım THY da görevli bir kaptan pilotla havalimanımıza dair uzun bir sohbetim oldu. Özellikle bazı uçuşların iptali, yolcuların Trabzon’a nakli gibi konuları da konuştuk. Maalesef her detayı fevkalade ele alınmış havalimanımızın daha güvenli inişler için ek bir teknolojik yatırma ihtiyacı varmış. Ana yatırıma oranla bu küçük detayında umuyorum kısa sürede çözümü sağlanır, turizm potansiyeli giderek artan ilimizin havalimanımızdan daha ekonomik, yoğun ve rahat yararlanırız.

Recep Ali Aksoylu / 4.11.2023

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş