Aktuel 53

RİZE MUSİAD’IN İFLAS EDEN ŞİRKETİNE ZİRAAT BANKASINDAN YAPILAN BÜYÜK KIYAK TEPKİYLE KARŞILANDI

RİZE MUSİAD’IN İFLAS EDEN ŞİRKETİNE ZİRAAT BANKASINDAN YAPILAN BÜYÜK KIYAK TEPKİYLE KARŞILANDI
347 views
02 Temmuz 2021 - 21:12

Ekonomik krizde olan Çiftçilerin Ziraat bankasına olan borçlarına haciz getiren Rize Ziraat bankası, yönetim kurulu Başkanlığını Rize Ticaret borsası Başkanı Mehmet Erdoğan’ın yaptığı 26 Milyon dolarlık sermayesi ile Rize’nin en büyük firması olarak tanıtılan ve yaklaşık 20 milyon lira zarar açıklayan Rinerji A.Ş. adlı enerji şirketine tartışma yaratacak destekte bulundu. Olay Rize kamuoyunda büyük tepkilere neden oldu.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Mecliste yaptığı açıklamada “Nereye gittilerse, kimi ikna ettilerse, hangi hemşehrileri inisiyatif gösterip, tensip buyurup onun talimatıyla yapıldıysa Rize’deki işadamlarının son 2 yılda 20 milyon TL borca batmış şirketine Ziraat Bankası neden kıyak yaparak büyük bir kredi verdi..
Ziraat Bankası’nın Rize’de Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) üyesi işadamlarınca kurulan ve 20 milyon lira zarar eden Rize Elektrik Üretim A.Ş.(RİNERJİ) adlı enerji şirketinin yüzde 51 hissesini satın aldı iddiasında bulundu

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Çiftçiye kredi vermesi gereken Ziraat Bankası, 750 milyon dolarlık bir krediyi de Demirören Grubu’na verdi ve kredinin akıbeti belli değil. Banka birilerinin talimatıyla, birilerine kıyak yapıp, görevini kötüye kullanarak suç işliyor” dedi.

“İKİ YILDA 20 MİLYON ZARAR AÇIKLADI”

26 Milyon dolarlık sermayesi ile Rize’nin en büyük firması olduklarını duyuran RİNERJİ adlı şirketin 2019’da 10.5 milyon, 2020’de 9 milyon TL zarar ettiğini belirten Özel, “Nereye gittilerse, kimi ikna ettilerse, hangi hemşerileri inisiyatif gösterip, tensip buyurup onun talimatıyla yapıldıysa Rize’deki işadamlarının son 2 yılda 20 milyon TL borca batmış şirketine Ziraat Bankası ortak oldu.

Bu kadar insafsızlık olur mu? Manisa’da da işadamlarının kurduğu tuğla fabrikası battı. Bu krizden dolayı dünya kadar işletme battı. Hangisini gidip batarken satın aldınız? Bunun kabul edilir bir tarafı yok. Bu şirkete kimin talimatıyla ortak olundu? Ziraat Bankası Yönetim Kurulu’ndan bir cevap bekliyoruz” diye konuştu.

KREDİSİNİ ÖDEYEMEYEN ÇİFTÇİNİN EVİNDEN BUZDOLABINI KALDIRIYORLAR
Bin liralık kredisini ödeyemeyen çiftçinin evinden buzdolabını kaldırdıklarını, çocukları çizgi film seyrederken televizyonunu söküp götürdüklerini söyleyen Özgür Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tüyü bitmemiş yetimin hakkı dediğin şey tam da budur. Rize’deki MÜSİAD üyeleri etkili, güçlü, yetkili hemşehrilerini ikna ettiler mi, babasının parası ya; ‘Verin RİNERJİ parayı, satın alın bakalım, kurtulsun bizimkiler, parayı kurtarsınlar.’ Bin lira için haciz, 20 milyon lira ise Rizeli işadamlarına kıyak!”

“YÖNETİM KURULU BAŞKANI MEHMET ERDOĞAN”

26 Milyon dolarlık sermayesi olduğu açıklanan ancak Rize Ziraat bankasının iflas eden ve kurtarmak istediği RİNERJİ adlı enerji şirketinin yönetim kurulu Başkanlığını RTB başkanı Mehmet Erdoğan ,Genel müdür Mustafa SEVİNDİK, Yılmaz ÇORUH Yön.Kur.Bşk.Yrd.Muhasip Üye, Emsal TOPÇU İşletmeden ve Tesislerden Sorumlu Yön.Kur. Üyesi, Orhan ARİFOĞLU Basın ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Yön.Kur.Üyesi, Recep TAYLAN Arge ve İş Geliştirmeden Sorumlu Yön.Kur.Üyesi.

 

ŞİRKETİN YATIRIM PROJELERİ

Kaynak:yenicaggazetesi.com.tr

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    SİTEMİZ  ÜYESİDİR