Rize’de, 153 yıl önce heyelanda 100’den fazla insan ölmüştü

İKİZDERE GÖLYAYLADA 153 YIL ÖNCEKİ HEYELANDA 100’DEN FAZLA İNSAN VEFAT ETMİŞ. 1870 yılında meydana gelen heyelanda bir yayla yok olmuştu İSMET KÖSOĞLU İKİZDERE-İlçenin Gölyayla köyünün yaylasında 153 yıl önce meydana..

Rize’de, 153 yıl önce heyelanda 100’den  fazla insan ölmüştü
Son Güncelleme: Whatsapp

İKİZDERE GÖLYAYLADA 153 YIL ÖNCEKİ HEYELANDA 100’DEN FAZLA İNSAN VEFAT ETMİŞ.

1870 yılında meydana gelen heyelanda bir yayla yok olmuştu
İSMET KÖSOĞLU
İKİZDERE-İlçenin Gölyayla köyünün yaylasında 153 yıl önce meydana geldiği söylenen heyelan konusunun araştırılması isteniyor.
Gölyayla Köyünden Mehmet Kan yaylada 1870 yılında büyük bir heyelan meydana geldiğini büyüklerimiz arasından sık sık dinlerdik derken konunun bilirkişi ve tarihçiler tarafından araştırılmasını istedi. Gölyayla Köyünden Mehmet Kan konu hakkında şunları söyledi’ yaylamızın arka tarafında ki dağda 1870 yılında yani bundan 153 yıl önce büyük bir Sel Felaketi yaşanmış. Büyük dedelerimizden Ninelerimizden yaşlılarımızdan duyduk. Yaylamız o zaman selin geldiği yerdeymiş. Günlerce devam eden yağmur sonucu büyük bir kütle koptu yaylayı yıktı geçti.1870 yılında olduğu söyleniyor. Uzun süren yağmurlar sonrası oluşan felaket yaz mevsiminde olmuş.
O gün çok fazla sıcakmış, Çayır kesme zamanları imiş, köyün çoğunluğu çayır kesmeye gittiği için köy de o gün yaşlılar ve çocuklar ve bir de camide köyün imamı varmış, Bir anda olmuş, yayladakiler ne olduğunu anlamadan sel geldiğinde çamur denizi gibiymiş. Heyelanda 100’ün üzerinde insanımızın vefat ettiği söylenmiş. Çok kişi selden sonra bulunamamış toprağa karışıp gitmişler. Yaylanın yeri bugünkü yerine bir kaç yüz metre yanına taşınmış. Maalesef o tarihlerde fazla kayıt tutulmadığı için kulaktan duyma olarak bu hikâye bizlere Rahmetli büyüklerimiz tarafından anlatımla bu günlere kadar gelmiş. Bu heyelan olayı Trabzon Salnamesinde yazılıdır’’ dedi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş