Aktuel 53

“RİZE’DE ÇAYDAD BAŞKANI MAVİ ,KENDİSİNİ YALANLAYAN BAŞKAN OLARAK TARİHE GEÇTİ”

“RİZE’DE ÇAYDAD BAŞKANI MAVİ ,KENDİSİNİ YALANLAYAN BAŞKAN OLARAK TARİHE GEÇTİ”
70 views
02 Temmuz 2022 - 8:41

 

kuzeyteve.com

Rize Çay Üreticileri dayanışma derneği (ÇAYÜDAD) başkanı Mustafa Mavi haberrize,aktuel53 ve kuzeyteve muhabirlerine 3 gün önce kameralar karşısında yaptığı özel açıklamaları malum dernek baskısı sonrası 3 gün sonra inkâr etti.

Mavi, gazetecilerin sorusu üzerine, kendisinin yabancı öğrenciler ile ilgili bir proje hazırladığını ancak pandemi nedeniyle bu projeyi hayata geçiremediklerini ifade etmişti.

Mavi, açıklamalarının devamında ortak whatsapp grupları olduğunu belirttiği adres olarak “ebruli yaşam derneği) ni gösterdiği konuşmasında kendilerinin hazırladığı bu projeyi bu malum dernek alıp bazı değişiklikler yaparak aynen kullandığını açıklamıştı.

Mustafa Mavi ‘nin kayıt altına alınan bu açıklamaları haberrize, kuzeyteve ve aktuel53 sayfalarında yer aldı.

“AÇIKLAMALARDAN EBRULİ DERNEĞİ RAHATSIZ OLDU”

Kamuoyunda büyük yankı uyandıran mavi nin bu açıklamaları Ebruli sanat ve yaşam derneğini rahatsız etmiş olacak ki dernek yöneticileri hemen Mavi’yi arayarak yaptığı açıklamalara açıklık getirmesini istedikleri öğrenildi.

Mustafa Mavi Ebruli yaşam derneğinin kendisine yönelik tepkiler sonrası kendisiyle ilgili haberlerin yer aldığı haber kanallarına değil kendi sosyal medya sayfası Facebook üzerinden bir açıklama yaparak kendi yaptığı açıklamaları yalanladı.

“DİK DURMAK SÖZLERİNİN ARKASINDA DURMAKLA OLUR”

Bugüne kadar birçok siyasetçinin dün dediğin bir gün sonra inkâr ettiği şeklinde olaylara çok kez tanık olduk. Ancak, halkın sorunlarını sahiplendiğini ve o uğurda mücadele ettiğini iddia eden bir STK örgütünün bir gün içerisinde kendisini yalanladığını hiç görmemiştik. Artık kendi kendini yalanlayan dik durmayı beceremeyen bir STK başkanımızda oldu.

Bu güne kadar çay üreticileri koruma derneği adına hiç bir ciddi eylemi olmayan, sürekli kaçak dövüşen, üreticilerin hak ve hukuklarının koruma yerine işveren ve devlet bürokrasinden yana tutum sergileyen, bazı kuramlardan almak istediği maddi destekleri alabilmek için, o kurumların lehine ya susan ya da onlara uygun açıklamalar yaparak teslimiyetçi bir tutum sergileyen Mustafa Mavi , bu kez yatığı açıklamalardan dolayı AKP yandaşı bir derneğin yöneticileri tarafından eleştiriye maruz kalınca topu taca attı.

“MAVİ TARİHE GEÇTİ”

Mavi 2 gün önce kameraların önünde ve kayıt altına alınan açıklamalarını arlanmadan inkâr ederek STK başkanı olarak tarihe geçen isim oldu.

Şimdi mavi’nin kameralar karısında yaptığı açıklamaları kendisine yeniden hatırlatalım.

Gazetecilerin sorusu üzerine Mavi ; “Biz bu projemizi tartışırken başka derneklerin bu projeyi alıp kendilerine uyarlamışlar. Rize’ de okuyan yabancı öğrencileri bir kültür transferi gibi bir şey düşünmüşler. Mavi (BU PROJEYİ HAYATA GEÇİREN EBRULU YAŞAM DERNEĞİ)ni kastederek, bu derneğinin yöneticileri bu projede direk bana bir davetiye veya bir çağrı yapılmadı. Geçen ay içinde bir defa İstanbul’a bir defa Ankara’ya gittik, çeşitli bakanlarla, müsteşarlarla bir sürü görüşme yaptık çay sektörünün selameti için. Onu kendilerine de söyledim ben projeyi duymadım, WhatsApp hattına davet edilmiş olabiliriz ama görmedim onu. Bu konularla yakinen ilgilenen STK Başkanı olarak ilgilenen bir kişinin bu konuda devre dışı bırakılması veya ÇAYKUR’un, Ziraat Odası’nın, Borsa’nın bu konuda bir paydaş olmaması haber verilmemesini açıkçası yadırgıyorum.

“PROJEMİZİ ALIP DEĞİŞTİRMELERİ BİZİ ÜZDÜ”

Sonuçta bir proje yapıyorsun biz bu projeye hayır diyecek değiliz. Veya bu projeyi kapacak da değiliz bu projenin daha güçlü olması için bizlerden destek alınabilirdi” demişti. “Çay Üreticilerinin Menfaati Olan Bir Projeyi Değiştirmeleri Bizi Üzdü” ÇAYÜDAD Başkanı Mavi gazetecilere verdiği açıklamasında, “Sokaktaki vatandaşın da bundan bir haberi olmadı. Bu projeye katılan yabancı uyruklu insanların memleketlerinde bunu çok takip eden oldu mu onu da bilmiyorum. Çay üreticilerinin menfaati için üretilmiş bir projeyi biraz daha değiştirerek kamuoyuna verilmesi bizi üzmüştür” demişti

Yukarıda ki açıklamalar Mustafa Mavi’ye ait ve kamera kayıtlarında mevcut olan bir açıklama.

Peki, ne oldu da Mavi bu açıklamalarını inkâr ederek kendisin zor durma düşüren şu açıklamaları yapma ihtiyacı içerisine girdi.

İşte Mavi’nin kendisini yalanladığı o açıklaması;

“Bazı basın yayın organlarında yayınlanan röportajımızda herhangi bir dernek ismi telaffuz etmememize rağmen sanki söylemişiz gibi servis edilmiştir. Bu haberin okunurluğunu artırmak için yapılmış olması bizi üzmüştür. Niyetimizin mahiyetini doğru anlaşılması için videonun tamamının dinlenilmesi öneriyoruz” diye açıklama yaptı.

Mavi’nin gördüğü baskı sonrası kendisini yalanlamasını anlamaya çalışıyoruz ancak bizlerin anlamadığı Mavi’nin ; “Bu haberin okunurluğunu artırmak için yapılmış olması bizi üzmüştür” diyor

“MAVİNİN İÇERİSİNDE DÜŞTÜĞÜ DURUM BİZLERİ ÜZDÜ”

Şimdi haberi yapan gazeteciler olarak ÇAYÜDAT Başkanı Mustafa Mavi’ ye Kendisine gelen yoğun baskılar üzerine “projemi almışlardır” söylemini video kayıtları ortada iken inkâr edip kendisini yalanması biz gazetecileri de oldukça üzmüştür.

Sayın Mavi seni anlıyoruz senin de bizi anlamanızı istemiyoruz kaldı ki, sizin üzerinizden haberlerimizin daha çok okunacağını asla düşünmedik böyle bir kaygımızda yok çünkü bu bölgede okunan halkın haber alma hakkını savunan bir başka haber siteleri yoktur.

“MAVİ KENDİSİNİ YALANLAYAN BAŞKAN OLARAK TARİHE GEÇTİ”

Bu süreçte halkın habercisi olmak cesaret işidir ve biz bu işi tüm baskı ve tehditlere rağmen sizin gibi “korkarak” değil cesaretle inançla yeterince yaptığımıza inanıyoruz bu anlayışla halkın haber alma hakkını korumaya devam ediyoruz.

Biz halkın haber alma hakkını savunan gazeteciler olarak hakkımıza açılan davlarla tarihe geçtik sizde, halkı kandırmaya çalışan baskılar sonucu kendi kendini yalanlayan bir STK başkanı olarak tarihe geçme başarısı gösteren bir kişi olarak anılacaksınız.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

SİTEMİZ  ÜYESİDİR