Rize’de ,Uluslarası Gelecekte Aile Sempozyumu başladı

Tarih boyunca önemli bir görev icra eden, her dönem insan ve toplum için vazgeçilmez öneme sahip olan aile kurumu ile ilgili çalışmalara katkıda bulunmak ve mevcut problemlere yönelik çözüm önerileri..

Rize’de ,Uluslarası Gelecekte Aile Sempozyumu başladı
Son Güncelleme: Whatsapp

Tarih boyunca önemli bir görev icra eden, her dönem insan ve toplum için vazgeçilmez öneme sahip olan aile kurumu ile ilgili çalışmalara katkıda bulunmak ve mevcut problemlere yönelik çözüm önerileri ortaya koymak amacıyla düzenlenen ‘Uluslarası Gelecekte Aile Sempozyumu’ Rize’de başladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi işbirliği ile Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen, “Gelecekte Aile Sempozyumu”nun açılış bölümünde konuşan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşliyen, toplumda bir aile probleminin varlığının aşikar olduğunu söyleyerek “Avrupa’dan, Batı’dan gelen her şeyi sorgusuz ve sualsiz alma anlayışı maalesef ailemizi tehdit eden en önemli unsurlardan bir tanesidir.” dedi.
İşliyen, aileyi tehdit eden birçok unsur olduğunun altını çizerek, şu değerlendirmede bulundu: “Evlenme yaşı yükseliyor, evlenme oranları ise düşüyor. Boşanma oranları da yükseliyor. Elbette karamsar bir tablo çizmemek gerekiyor. Sağlıklı çözüm üretebilmek için sorunu ve problemi sağlıklı teşhis etmek gerekiyor. Batıdan gelen bir dalga var. Fransa’da evlilik dışı doğan çocuk oranı yüzde 60, Danimarka, Estonya ve Bulgaristan’da yüzde 59. Böyle bir vaka var. Avrupa’dan, Batı’dan gelen her şeyi sorgusuz ve sualsiz alma anlayışı maalesef ailemizi tehdit eden en önemli unsurlardan bir tanesidir. Dizilerle, magazin ve evlilik programları adı altında evlilik dışı birliktelikler artık neredeyse sıradan hale geldi. Koruyucu tedbirler almak gerekiyor.”
Rize Vali Vekili Murat Öztürk ise toplumun yapı taşı olan aile anlayışının, kadim kültürden alınan güç ve bugünün dünyasındaki gelişmeler de göz önüne alınarak gelecek kuşaklara aktarılması gerektiğini vurguladı.
“Değişimi önce kendimizden başlatmalıyız.” ifadesini kullanan Öztürk, “Kendi yaşantımızdan başlatmazsak aile bireylerinden, çocuklarımızdan örnek davranışlar göstermesini de bekleyemeyiz. Biz aileyi toplumun nüvesi, kilit taşı ve mayası olarak gören bir medeniyetin mensuplarıyız.” dedi.
Programa, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı İbrahim Hilmi Karslı, Din Hizmetleri genel Müdürü Dr. Şaban Kondi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nebi Gümüş ve Prof. Dr. Göktuğ Dalgılıç, Rize İl Müftü Vekili Abdülkerim Karabıyık, Müftü Yusuf Karali Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Dr. Seyit Badır, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ali Kumaş, öğrenciler ve davetliler katıldı.
17 Kasım Cuma günü başlayan ‘Uluslarası Gelecekte Aile Sempozyumu’; “Çağdaş Düşünce ve İnanç Akımları Bağlamında Gelecekte Aile”, “Toplumsal Değişmeler ve Teknolojik Gelişmeler Açısından Aile”, “Kurumlar, Kuruluşlar ve Ailenin Geleceği”, “Yayın ve Medya”, “Cinsiyetsizleştirme”, “20 Yılında Aile ve Dini Rehberlik Hizmetleri” ve “Aileyi Tehdit Eden Diğer Bazı Faktörler” konuları ele alınarak 19 Kasım’da “Değerlendirme ve Kapanış” oturumuyla sona erecek.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş