Aktuel 53

Rizeli mucitten çay Toplamada devrim! VİDEO

Rizeli mucitten çay Toplamada devrim! VİDEO
1.841 views
24 Ekim 2021 - 20:05

 

RİZE’NİN Kalkandere ilçesi Çağlayan köyünde ikamet eden Mucit Nihat KAVRAK ” Buluşumuzla tarlada çayı kesip vakum sistemiyle tarladan çayı yola çekeceğiz” derken yaptığı vakum çay kesme makinesini çalıştırıp çayı kesip evin önünde duran vakum makinesinin hortumla çayı çekti..

Mucit Nihat basın mensuplarına yaptığı tanıtım açıklamasında ” Artık çay kesmek(toplamak)daha da kolaylaştı sırta çay taşıma yok ” dedi.

Yaptığımız icatla yıllarca çayi makasla toplayıp sırtımızdan çaylıklardan patika yollardan sırtımıza zor şekilde  50 60 80 kg a kadar çay bezlerini taşıyorduk, bende çay kesip taşırken çok belimi incittim Rizeli çay üreticisini çoğunda bel ve boyun fıtığı oluşuyordu.

Bende çare ararken bu cihazı icat etmiş olduk. Amacımız çay üreticisini bu sıkıntılardan kurtarmak tir ” diyen KAVRAK, makine hakkında bilgi verdi sanayi elektriğiyle çalışan motoru 7500 devirle fanı çalışıyor.


Elektrik süpürgesi sistemiyle fanla emiş yapıyor hortumun ucunda yaptığım çay kesme aparatı çayi kesip vakum sistemiyle hortumla evin önünde duran cihazla çay 100 metreden çekilerek çay toplama bezine toplayıp çay satışına götürülmekte deyip görüntülerde de belirtildiği gibi gösterdi.

Ardından fındık ve zeytin de toplayacağını belirten mucit kavrak makineyi satışa sunacağı gibi, kiralayabileceklerini ifade etti..

kalkanderehaber

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

SİTEMİZ  ÜYESİDİR