ŞABAN ŞİMŞEK’TEN MESAJ VAR PROF. DR. ŞABAN ŞİMŞEK, “AKADEMİK HAYATIMIN ZİRVE NOKTASINI SEMERKAND’DA YAŞADIM”

Bir aydır Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin Özbekistan Devleti ile ortaklaşa kurduğu Buhara İbn-i Sina Tıp Fakültesinde stajyer öğrencilere ders vermek için görevli olarak Özbekistan’da bulunan Rizeli hemşerimiz, Kartal Lütfü Kırdar Eğitim..

ŞABAN ŞİMŞEK’TEN MESAJ VAR PROF. DR. ŞABAN ŞİMŞEK, “AKADEMİK HAYATIMIN ZİRVE NOKTASINI SEMERKAND’DA YAŞADIM”
Son Güncelleme: Whatsapp

Bir aydır Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin Özbekistan Devleti ile ortaklaşa kurduğu Buhara İbn-i Sina Tıp Fakültesinde stajyer öğrencilere ders vermek için görevli olarak Özbekistan’da bulunan Rizeli hemşerimiz, Kartal Lütfü Kırdar Eğitim Araştırma Hastanesi Göz Kliniği Şefi Prof Dr Şaban Şimşek, rutin dersleri dışında kalan zamanlarında da farklı şehirlerde meslektaşlarını eğitiyor, davet ve konferanslara katılıyor, ameliyatlara giriyor.
Türkiye’ye dönmeden imkansızlıklar sebebiyle şimdiye kadar hiç muayene yahut ameliyat olamamış tıp fakültesinden iki öğrencinin şaşılık ameliyatlarını da yapacak olan Prof Dr Şaban Şimşek, davet üzerine iki günlüğüne Semerkant Devlet Tibbiyat Üniversitesinde çoğunluğu Hintli, Pakistanlı, Tacik ve diğer 10 kadar farklı milletten 350 öğrenciye, stajyer doktora ana anfide 16 saat süreli göz hastalıkları konusunda ders verdi.
Dr. Şimşek, paylaştığı mesajında dersi alan öğrenci ve stajyer doktorların dile getirdikleri mutluluklarından çok etkilendiğini belirterek “Değerli meslektaşım, arkadaşım Prof Dr Tekin Yaşar’la bizi dersler sonunda alkış ve teşekkürlerle fotoğraflar çektirerek uğurladılar. Mutluluğumu ifade edemem. Çünkü bu çocuklar beşinci sınıfa gelmişler ve seneye doktor olacaklar ama bir tanesinin ifadesiyle bu kapsamda hiç ders görememişlerdi. Hadi biz yeterince görmemişlerdi diyelim” diyerek Üniversite rektörüne de, “ben her sene yıllık iznim de bir ay gelip bu çocukların derslerini veririm ve sınavlarını yaparım” sözünü verdiğini ekledi.
Semerkant Devlet Tibbiyat Üniversitesinin düzenlediği Sağlık Olimpiyatlarının kapanış seremonisinde öğrenci Olimpiyatları’nda dereceye girenlere 10’dan fazla ülke temsilcisinin ve tüm öğrencilerin huzurunda diplomalarını verdiklerini, protokol teatisinde bulunduklarını ve müellifi olduğu Göz Hastalıkları Temel Öğreti (Ophthalmology Pocket Book) kitabının Özbekistan da basım ve yayın hakları için rektörle bila bedel protokol imzaladıkları kısa gezisi için “Benim açımdan doktorluğun fevkinde hocalık hayatımın en önemli günü idi” diyen Prof Dr Şaban Şimşek, Buhara’ya dönüş yolunda bizlere ilettiği mesajını da aynen paylaşmak istiyorum.

TÜRK BAYRAĞI İLE ÖZBEKİSTAN BAYRAĞININ BİR ARADA OLMASI KOŞULU YETERLİ!
41 yıllık göz doktorluğu birikimim ve 30 yıllık öğretim üyeliği tecrübemle hazırlamış olduğum “Göz Hastalıkları Cep kitabı / Temel Öğreti” kaynak eserimin İngilizce PDF formatını Semerkant Devlet Tibbiyat Üniversitesi Rektörü Sayın Prof Dr. Jasur Rizaev’e, Semerkant’ta yapılan Uluslararası Öğrenci Olimpiyatları’na katılan 10’dan fazla ülkenin temsilcisi ve 4 bini aşkın öğrencinin huzurunda bila ücret, sadece her baskıda, kitabın arka kapağında “TÜRKİYE CUMHURİYETİ ve ÖZBEKİSTAN BAYRAĞININ BİR ARADA OLMASI” şartıyla devrettim.
Bundan böyle artık Özbek öğrencilerin yanı sıra bu ülkede eğitim gören çok sayıda Hintli, Pakistanlı, Tacik ve diğer milletlerden öğrenciler göz hastalıklarında temel öğretiyi bu kitaptan öğrenecekler!
…Siyasete yaslanmadan yahut devletten şu ya da bu şekilde destek almadan şahsi olarak gerçekleştirdiğim bu uluslararası olay/seremoni/gerçeklik/bilimsel aktivite benim akademik hayatımın zirve noktası oldu diyebilirim.
Bağımsız ve bağlantısız bir kimlik/kişilik olarak bana bunu becermeyi/başarmayı nasip eden Yüce Mevla’ya sonsuz şükürler olsun!
Hele de Özbek meslektaşlarımın, buradaki Sayın Rektör ve yöneticilerin müellif olduğum eserin bağışından ötürü dile getirdikleri olağanüstü memnuniyetlerini yaşamak, böyle bir onuru bir zamanlar hilafsız “DÜNYA İLMİNİN KUBBESİ” sayılan, Uluğ Bey’lerin, Ali Kuşçu’ların, İbn-i Sina’ların yetiştiği, tüm insanları ve Batı’yı aydınlattığı bu topraklarda gerçekleştirmek, şimdiki duruma Umman’da bir katre de olsa katkı sağlamak benim için çok ama çok kıymetli, anlamlıdır.
Kitaptan istifade edecek tüm öğrencilere, neticede o doktorlardan hizmet alacak tüm insanlara şahsım, ailem, kitapta az yada çok katkısı olan çalışma arkadaşlarım ve güzel ülkem adına hayırlı olsun diyorum.
Toplantıya ve seremoniye iştirak eden Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Kemalettin Aydın’a, bu organizasyonda çok gayretleri olan SBÜ Buhara İbn-i Sina Tıp fakültesi Dekanı Doç. Dr. Aynur Feyzioğlu’na, her zaman yanımda olan kardeşim Prof. Dr. Tekin Yaşar’a ve bize, anayurttan ata yurduna gelen öz kardeşleri olarak bakan ve ellerinden gelen her şeyi yapmaya çalışan tüm üniversite görevlilerine samimi ilgileri için çok teşekkür ediyorum.

17 Aralık 2023 / Semerkant /ÖZBEKİSTAN

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş