SAĞLIK TURİZMİ HALKIMIZIN LEHİNE İŞLEMİYOR!..

  22 yıl önce sağlıkta dönüşüm programına, o haliyle karşı çıkarken sistemin 3 sonuç doğuracağını öngörmüş ve şunları yazmıştım: Bu sistem; 1. Doktorluğu sanat olmaktan çıkarır. 2. Doktorluğu serbest meslek..

SAĞLIK TURİZMİ HALKIMIZIN LEHİNE İŞLEMİYOR!..
Son Güncelleme: Whatsapp

 

22 yıl önce sağlıkta dönüşüm programına, o haliyle karşı çıkarken sistemin 3 sonuç doğuracağını öngörmüş ve şunları yazmıştım:

Bu sistem;
1. Doktorluğu sanat olmaktan çıkarır.
2. Doktorluğu serbest meslek erbabı olmaktan çıkartır.
3. Doktorluğu sermayeye (özel sektör) pas pas eder.

Aradan geçen bunca yıl içerisinde üçünün de gerçekleştiğini çok acı bir şekilde gördük. Mesleğim ve meslektaşlarım adına üzgünüm, halkımız için de öyle! Keşke haklı çıkmasaydım!

Ama itiraf etmeliyim ki bir şeyi görememişim; sağlık turizminin bu kadar gelişeceğini ve özel sektörün halkın aleyhinde işleyeceğini…

Aşağıdaki foto bugün sabah göz polokinliğimiz araştırma laboratuvarının önünde çekildi.

Evet… Özel sektör, son 22 yılda uygulanan politikalar sonucunda, (deyim yerindedir) URLAŞINCA doktorları yutuyor, harıl harıl doktor/uzman yetiştiği (yetiştirdiğimiz ) halde Kamuda doktor sıkıntısı çekiliyor…

İşin kötüsü… bu özel hastane zincirleri, özellikle son zamanlarda sağlık turizmine yöneldi, tabii olarak da fiyatlarını dünya standardına çekti ve bizim insanımız ödeyemeyeceği rakamlara ulaştı. Dolayısıyla millet onlardan kolay kolay istifade edemiyor.

Neticede gelip işte aşağıdaki fotoğrafı oluşuyor!

Yazık! Üst idarecilerimiz büyük hastaneler, geniş mekanlar açmak yerine keşke büyük düşünceler(misyon), geniş ufuklara (vizyon) sahip olsaydı!

Aslında bu durum bildiğimiz (seyahat, tatil) turiziminde de böyle. Doktorlar dahil insanlarımız artık Antalya’da, Bodrum’da rastgele bir otelde bile 1-2 haftalık tatil yapamıyor, tıpkı özel hastanede muayene, ameliyat olamadığı gibi!

Öyleyse…

Bu ülke kimin yahut kimin kullanımına açık!

Hastane zinciri sahiplerinin sağlık turizminden kazandığı dolarların sistemlerinde çalışan kişilerin dışında (istihdam!) milletimize, fotoğrafta bekleyen insanlara ne faydası var ?

Biz kime hizmet ediyoruz?
Kime doktor yetiştiriyoruz?

DDDr Rizevi
1 Kasım 2023
İSTANBUL

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş