TOPRAK VE SU YOKSA HAYATTA YOKTUR

2024 yılı Dünya Su Günü teması Barış için Sudan faydalanmak temasıyla suyun barış İl amaçlı kullanımı ve suyun yönetimini teşvik ederek uluslararası işbirliğini güçlendirmeye, su kaynaklarının korunması, arıtılması, adil dağıtımı..

TOPRAK VE SU YOKSA HAYATTA YOKTUR
Son Güncelleme: Whatsapp

2024 yılı Dünya Su Günü teması Barış için Sudan faydalanmak temasıyla suyun barış İl amaçlı kullanımı ve suyun yönetimini teşvik ederek uluslararası işbirliğini güçlendirmeye, su kaynaklarının korunması, arıtılması, adil dağıtımı konularında farkındalık ve etkileşim yaratmayı hedefleyip, adil ve sürdürülebilir su yönetiminin küresel barış ve güvenliğe katkı sağlayacağına önem verilmektedir. Su kaynaklarının korunması üzerine yapılan çatışmaları önlemek uluslararası diyalog ve işbirliğinin önemini ortaya koymak için önemli bir adım olarak görülmektedir. Toprak ve su yoksa hayatta yoktur.
Ülkemizin yaklaşık yüzde 80 i tarım ve orman alanıdır. Ülkemiz Su zengini değildir. Kurak bir coğrafyada ve iklim deşiklinğinden etkilenen bir konumdayız. Toprak ve Su kaynaklarımı korumalıyız, verimli kullanmalıyız. Hatalı sulamadan vazgeçmeliyiz, ormanlarımızı korumalıyız, büyük şehirlerde apartman ve sitelerde yağmur suları toplama tankları konulmalı, atık su arıtma sistemlerine yatırımlar arttırılmalıdır. Tarım alanlarında vahşi sulama yerine damla sulama sistemi desteklenmelidir. Konforlu yaşam adına sularımızı israf edemeyiz. Yaşamın her anında su var. Dünyamızın geleceği için sularımızı tasarruflu ve verimli kullanmalıyız. Gelecek te oluşacak risklere karşı bugünden önlemlerimizi alıp, yeraltı ve yerüstü su kaynaklarımızı iyi yönetim ve sürdürülebilir şekilde yönetmemiz ve önlemlerimizi almalıyız. Gelecekte iklim değişikliği ve küresel ısınmayla birlikte sorun yaşamak istemiyorsak suları tasarruf ederek kullanmayı yaşam biçimi yapmalıyız, eğitimleri arttırmalı okullarda tarım, toprak, su, yönetimini eğitimle herkese öğretmeliyiz, su kaynaklarımızı ve çevreyi kimyasallar ve diğer atıklarla kirletmemeliyiz. 22 mart Dünya Su Günü kutlu olsun sular boşa akmasın dünyada içilebilir su miktarı yüzde 1 den az olduğu unutulmaması, kullanılabilir su miktarı yüzde 2,5 olduğunu unutmamak gerekir. Dünya da suyun kıt olduğu, barış için suyun öneminden faydalanmak gerekir. Su barış demektir. Su varsa hayat vardır. 22 mart Dünya Su Günü kutlu olsun.
Müfit Akman
Türkiye Ziraatçılar Derneği
Rize Şube Başkanı

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş