ULUSLARARASI SPORDA DA ÇİFTE STANDART, İSRAİL TAKIMLARINA NEDEN BU İMTİYAZ!

  Dün, yanı Perşembe akşamı Turkish Airlines EuroLeague’ nin 19. Haftasında play off kovalayan Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı, İsrail takımı Maccabi ile Ataşehir yerine 2700 km uzakta Litvanya’nın Panevezys şehrinde..

ULUSLARARASI SPORDA DA ÇİFTE STANDART, İSRAİL TAKIMLARINA NEDEN BU İMTİYAZ!
Son Güncelleme: Whatsapp

 

Dün, yanı Perşembe akşamı Turkish Airlines EuroLeague’ nin 19. Haftasında play off kovalayan Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı, İsrail takımı Maccabi ile Ataşehir yerine 2700 km uzakta Litvanya’nın Panevezys şehrinde oynadığı “iç saha” müsabakasını 104’e 69 gibi çok farklı bir skorla kazandı.

Çok keyifli, zevkle izlediğim bu müsabakayı değil bu müsabakadan hareketle uluslar arası arenada göz göre uygulanan bir çifte standarda dikkat çekmek isteyeceğim.

İki yıl önce Ukrayna’ya yönelik saldırılarda gerçekleşen sivil ölümleri gerekçesiyle Rusya’yı 4 günde futboldan güreşe, atletizmden basketbola olimpiyatlar dahil tüm turnuvalardan men eden dünya sporunu yönetenlerin üç aydır Gazze’ye yönelik saldırılarda bulunan İsrail için herhangi bir yaptırıma başvurmaması bir yana avantaj sağlayacak uygulamalar getirmesini maalesef tüm dünya seyrediyor.

UEFA, “Avrupa’nın güvenliği konusunda endişeler bulunmakta, Ukrayna’da devam eden Rus askeri saldırısını şiddetle kınıyoruz. UEFA, olimpik ruha uygun, barış ve insan haklarına saygı gibi Avrupa’nın ortak değerleri çerçevesinde futbolu geliştirmek için çalışmaktadır” diyerek Rus futbolunu ülke içine hapsetti ama Ukrayna’nın çok daha fevkinde zulme maruz kalan Gazze için bu endişeyi maalesef duymuyor!

Futbolun Avrupa, Dünya patronları UEFA ve FIFA, İsrail’in 500 kişinin vefat ettiği 17 Ekim’deki El-Ehli Baptist Hastanesi’ni bombalaması dünyanın dört bir yanında protesto edilirken, savaş suçu niteliğindeki bu saldırı için bile kınama mesajı dahi yayımlamadı. Aynı UEFA ve FIFA, Ekim ayının başında Gazze’de patlak veren sıcak ortamın hemen ardından İsrail’in milli takım ve kulüp takımlarının oynaması gereken tüm uluslararası maçları önce erteledi, ardından da İsrail’in talebi doğrultusunda ülkede oynanması gereken müsabakaları yine İsrail’in bizzat belirlediği başka ülkelere aldı!
Sadece futbol değil tüm spor branşları için aynı yaklaşım sergilendi, sergileniyor.

Uluslar arası Basketbol Federasyonu (FIBA) ve Avrupa Basketbol Ligleri Birliği (ULEB) de, insan hakları, olimpik ruh, fair play ve barış kelimelerini içeren cümlelerle Rus takımlarının uluslar arası müsabakalara katılımını anında durdurmuşken Gazze’ye yönelik saldırılarının ardından İsrail takımları için herhangi bir yaptırımda bulunmadı bile. Dahası devam eden İsrail saldırılarına karşı kınama dahi yayımlamadıkları gibi İsrail basketbol takımlarının belirledikleri ülkelerde maçlarını oynayabilmeleri için yerel lig müsabakaları dahi dikkate alınmadan fikstürleri değiştirdiler!

FENERBAHÇE İÇ SAHA MÜSABAKSINDA ATAŞEHİR’DEN 2700 KM UZAKTA MACCABİ İLE KARŞILAŞTI!

Basketbolun Avrupa’daki en büyük organizasyonu olan Turkish Airlines EuroLeague’ de yer alan Maccabi Tel Aviv takımı ilk yarıdaki müsabakalarını İsrail’deki güvenlik koşulları nedeniyle Belgrad’da oynadı. Dün akşam Euroleage’deki iki temsilcimizden biri olan Fenerbahçe’de, Maccabi ile Kadıköy’de oynaması gereken 19.hafta iç saha müsabakasını güvenlik gerekçesiyle İstanbul’dan 2700 km uzakta Litvanya’nın Panevezys şehrinde oynamak zorunda kaldı.

Salı günü Ataşehir ’de bir başka EuroLeague maçı oynamış Fenerbahçe, aradan 48 saat geçmeden Avrupa’nın kuzeyinde yer alan Panevezys’ de ki müsabakaya çıkmak zorunda bırakıldı. Bu haksızlığın, mağduriyetin etkisiyle sahaya daha da motive olarak çıkan Fenerbahçe müsabakayı fevkalade bir takım oyunu ile 35 sayı farkla 104-69 kazanarak tüm dünyaya, mazlumlara mesajını vermesine verdi de Maccabi ve diğer İsrail takımlarına tanınan bu çok özel istisna sporun ruhunu açıkça zedelemektedir.

İki yıldır Rus takımları tüm branşlarda tüm uluslar arası müsabakalardan, hattan olimpiyatlardan Ukrayna’ya savaş açtıkları için men edilirken Gazze’de ifade etmekten aciz kalacağım zulme imza atan İsrail’in takımlarına neden ayrıcalık tanınıyor?

Bu çifte standart değil de nedir!

Recep Ali Aksoylu /5.1.2024

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş