Samsun’da Bir Tosuncuk Vakası Daha!800 bin TL kaptıran mağdur: “Perişan haldeyim”

Kolay para kazanmak isteyenlerin düştüğü saadet zincirlerine bir yenisi daha eklendi. Samsun ve Konya’da faaliyet gösteren iki erkek kardeş, birçok kişiyi yurt dışında borsada yazılım yaptıkları ve kar payı verdikleri..

Samsun’da Bir Tosuncuk Vakası Daha!800 bin TL kaptıran mağdur: “Perişan haldeyim”
Son Güncelleme: Whatsapp

Kolay para kazanmak isteyenlerin düştüğü saadet zincirlerine bir yenisi daha eklendi.

Samsun ve Konya’da faaliyet gösteren iki erkek kardeş, birçok kişiyi yurt dışında borsada yazılım yaptıkları ve kar payı verdikleri vaadiyle dolandırdı.

İlk etapta 25 mağdurun şikayet dilekçeleri Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletildi. Konu hakkında savcı tarafından 2022/41594 nolu birleştirilmiş soruşturma başlatıldı.

Mağdurların çoğunun kamu görevlisi olduğu ve saadet zinciri sisteminin içerisinde zanlılar E.P. ve E.P. kardeşlerin kamu bankasında çalışan anne ve eşinin de yer aldığı iddia edilen saadet zincirinde 300 milyonluk vurgun yapıldığı ileri sürüldü.

Dolandırıcı olduğu iddia edilen kardeşlerin babası

“EKİM AYINDA BÜYÜK VURGUN YAPIP KAÇTILAR”

Zanlıların sistem içine aldıkları mağdurlara daha fazla kişiye ulaşmak için ilk aylarda düzenli ödeme yaptığını ifade eden Av. Berivan Yaralı, vurguna ilişkin “Yurt dışı kaynaklı borsa oynadıklarını, kardeşinin Konya’da yazılımcı olduğunu, Amerika’da bir borsa şirketine yazılım tasarlayıp, kiraya verdiklerini, bu sebeple çok para kazandıklarını ifade ediyorlar” dedi.

Av. Berivan Yaralı, ortalama aylık yüzde 8-10 civarında yatırdıkları para kadar vatandaşlara ödeme yapacaklarını vadeden zanlıların bu sistemi 1,5 senedir yürüttüğünü dile getirdi.

25 kişinin yazılı başvuru yaptığını açıklayan Yaralı, konu hakkında soruşturma başladığını ifade etti.

“VURGUNUN BÜYÜKLÜĞÜ 300 MİLYON TL CİVARINDA”

300 milyon TL’lik bir vurgundan söz edildiğinin altını çizen Yaralı, vurgunun büyüklüğünün 300 milyon TL olduğunu ifade etti. Yaralı, “Zanlılar, yurt dışındaki şirketlere dolar yatıracakları, daha sonra bu parayı TL’ye çevirip vatandaşlara ödeme yapacakları vaadiyle nitelikli dolandırıcılığa başvuruyorlar” dedi.

Dolandırıcı kardeşlerin kamu bankasında yönetici olan annesi ve babası

“KAMU BANKASINDA ÇALIŞIP MAĞDURLARA KREDİ ÇIKARTMIŞ”

Mağdurlardan birçoğunun sisteme zanlıların eşi ve annesi tarafından kamu bankasından aldıkları kredi ile girdiğini de belirten Yaralı şöyle devam etti:

“Faillerden E.P.’nin eşi A.P., bir devlet bankasında çalışıyor. Bu olayı banka personelleri dahil, bankanın büyük yatırımcı olan müşterilerine, ‘Sizlere yüksek kredi çıkartabilirim, garantili bir iş, risk yok’ diye birçok insana kredi vererek saadet zincirine girmelerine neden oluyorlar”

GÖZALTI KARARI

300 milyon TL’lik yeni ‘saadet zinciri’ vurgunuyla ilgili 6 şüpheli hakkında gözaltı kararı verdi.

“700-800 bin TL civarında bir kaybım var”
İsminin açıklanmasını istemeyen mağdur vatandaş, “Yaklaşık olarak 13- 14 ay önce E.P. adındaki arkadaşımızın eski model bir arabası vardı. Onu değiştirip lüks bir araba aldıktan sonra şakalaşmıştık ‘araba nereden, gayet güzel’ diye. O da bana ‘kardeşim yazılım mühendisi oldu. Amerikan borsalarında oynuyoruz. Gel sana da yapalım’ dedi. Ben de elimde olan ufak miktardaki parayı verdim. Aylık düzenli olarak paraları veriyorlardı. Bana verdikleri her paranın içinden bir kısmını alıp onlara tekrar yükselsin diye veriyordum. Bu şekilde devam etti ve büyük bir rakama ulaştı. Birkaç kere kredi çekip ona verdim. 22 Ekim Cumartesi günü parayı getirmeyince 2 arkadaşın arabalarını almışlar ve paralarını ödemeyip kaçmışlar. O andan sonra olaylar patlak verdi. Benim de 700-800 bin civarında bir kaybım var. Hiçbir şey hissedecek hal bırakmadılar. Bizi de kendilerini de perişan ettiler. Parayı peşin bir şekilde elden vermiştim. İnşallah hak ettikleri cezayı alırlar. İnsanları dolandırarak, iyi niyeti suiistimal ederek herkese ailecek vaatler verdiler” dedi.
Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.