Aktuel 53

Zümrüd-ü Anka ve Edirne panoraması, çiniye işlendi

Zümrüd-ü Anka ve Edirne panoraması, çiniye işlendi
29 Mayıs 2021 - 14:41

TRAKYA Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na, Şehit Ressam Hasan Rıza Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu Müdürü ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Semiha Kartal tarafından, okulun ‘Geleneksel El Sanatları’ programı öğretim elemanları ve öğrencilerinin hazırladığı, ‘Zümrüd-ü Anka’ ve ‘Edirne panoraması’ bezeli çini bir tablo hediye edildi.

Doç. Dr. Semiha Kartal, Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na gerçekleştirdiği ziyarette, geleneksel el sanatları programı Öğr. Gör. Nergis Çanak gözetiminde, ‘Çini II” dersi kapsamında program öğrencileri Beste Bayır, Davut Taşdemir, Hilal Karakuş, Hülya Baştimur, Tuğba Kutoğlu, Vural Aktiş ve Yasemin Kalkan’ın emekleriyle yapılan, doğu mitolojisinde koruyucu ve sağaltıcı özellikleri ile bilinen Zümrüdüanka kuşu ve dünyaya adaletle hükmetmiş Osmanlı İmparatorluğu’na 92 yıl başkentlik yapmış Edirne’nin resmedildiği çini bir tablo hediye etti.

Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, bu anlamlı eserden çok etkilendiğini belirterek büyük bir emek sarf edilen bu değerli tasviri kabul etmekten memnuniyet duyduğunu belirtti. Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Doç. Dr. Semiha Kartal ve Öğr. Gör. Nevin Çanak ile birlikte emek veren tüm öğrencilere teşekkür ederek, eseri üniversitenin Rektörlük binasında sergileyeceklerini belirtti.

 

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
KÖŞE YAZARLARI

Sitemiz İHA Üyesidir.