ÇAYKUR KİMİN ?

Kamu’nun bir çok kesiminde olduğu gibi, ÇAYKUR‘da da mevcut lojmanlardan, Sadece üst düzey memur, Amir Müdür Daire Başlanları  vs… kişilerin yararlanıp, 12.000 ÇAYKUR işçisi emekçisinin yaranamaması,2023  Türkiye Yüzyılında Sosyal Hukuk Devletinde..

ÇAYKUR KİMİN ?
Son Güncelleme: Whatsapp

Kamu’nun bir çok kesiminde olduğu gibi, ÇAYKUR‘da da mevcut lojmanlardan, Sadece üst düzey memur, Amir Müdür Daire Başlanları  vs… kişilerin yararlanıp, 12.000 ÇAYKUR işçisi emekçisinin yaranamaması,2023  Türkiye Yüzyılında Sosyal Hukuk Devletinde vicdanları sorgulayan kara bir leke olarak tarihe geçecektir!

Milyonlarca dar gelirli, Erekli’nin açlık sınırında inim inim inlediği bir ortamda, Rize’de kiraların 7.500- 10.000 TL bandında seyrettiği çarpık bir ekonomik düzende, ÇAYKUR’un imtiyazlı sınıfındaki müdürler, amirlerin Daire başkanları vs..kişiler lojmanlarda bedava oturması, Rize’de şok etkisi yaparak, birçok kesim tarafından şaşkınlıkla karşılandı!

Cumhuriyet tarihinin en büyük ekonomik krizini yaşadığımız, Kamu ‘da tasarruf tedbirlerinin uygulandığı bir ortamda, kas sisteminin en yoğun uygulandığı ÇAYKUR’da,%90’ı üst düzey müdür Amir Daire Başkanı imtiyazı kişilerin oturduğu ÇAYKUR lojmanlarında, yakıtları da içerisinde olmak şartıyla, 3+1 Dairelerde 1350-1500 TL arasında oturmaları,
Çaykur’un,%85 çalışanlarını oluşturan mevsimlik işçiler arasında büyük bir haksız rekabete ve hukuksuzluğa yol açmıştır!

Şöyle ki; yıllar önce Hukuksuz bir şekilde yapılan tüzük gereği, ÇAYKUR’daki lojmanlarda diğer Kamu’ da olduğu gibi, ÇAYKUR’un 2.sınıf vatandaşları olarak bilinen emekçi işçilere yer verilmediği biliniyor!

Sadece memurların oturmadığı Bodrum katlarda 8-10 ÇAYKUR işçisi ikamet etmektedir!

Ancak ,bugün ÇAYKUR ‘da en düşük memur maaşının yaklaşık 30, üst düzeyde 45-50 bin TL’ye çıktığı bir ortamda, lojmanlarda oturanların çoğunun Rize’de evi olmasına rağmen, bir kısmının da çalışan eşleri de mevcut olup,
evlerini kiraya verip,lojmanlarda yıllardan beri, bedava oturmalarını, nasıl bir adalet ve hukuk sistemi içerisinde anlayabiliriz !

Bu olay vicdanları yaraladı !

ÇAYKUR’un bu imtiyazlı personeli, Rize’de yaşam şartları en yüksek düzeyde olanlar, buralarda 1500 TL’ye oturacaklar, ancak ÇAYKUR’un diğer alt kademesini oluşturan yaklaşık 12.000 ÇAYKUR emekçisi,(%90’ı mevsimlik olan)
Rize’de aynı orandaki Dairelerde 7,5.000 -10 bin TL’ye kiraya oturacak ve ailesini çocuklarını geçindirmeye çalışacaklar..

( ÇAYKUR’un alt tabakadaki, düz memurlar da, lojmanların alt katlarına oturmak için yıllarca sıra beklemektedir)

Peki insanlara sormazlar mı? Cumhuriyetin 2. yüzyılında Hak Hukuk insan hakları ve adalet nerede?

Yıllar önce yapılan  yanlış, Hukuksuz bir uygulamanın İlla bugün aynı şekilde uygulanacağı anlamı taşımıyor !

Bizim burada açıkladığımız ne   görev tahsisli, nede sırası gelen tahsisli kişilerin lojmanlarda oturmaları konusudur!

Bizim bu ekonomik krizde, ÇAYKUR’un %80’ini oluşturan kişilerin Rize de 10- 15.000 TL’ ye kirada oturup, lojmanlarda ise  oturanların bedava oturmaları vicdanları yaralamıştır..

Tabii ki bu sadece ÇAYKUR’la sınırlı değil ,diğer kamudaki lojmanlar da da sorunlar hemen hemen aynı.

ÇAYKUR’un misafirhanesinde tek bir odanın geceliği 600 TL olduğu bir ortamda, 1.500’TL yakıtı da içerisinde bedava oturan
bu kişiler haksız rekabete yol açmıyor mu?

Ya tüzük değiştirilerek, lojmanların %50’si ÇAYKUR’un %90’ini oluşturan işçilere tahsil edilsin ya da,Rize’deki kira fiyatları oranında güncellenerek haksız rekabet ortadan kaldırılmalıdır..

Çünkü ÇAYKUR ,210.000 Çay müstahsilinin, 12.000 mevsimlik işçi, 1000 kadrolu çalışan ve 1500 dolayında memuruyla ,dolaylı olarak 3 milyon insanın geçimini sağladığı, Rize ve Karadeniz’in sigortası ekonomik ana üssüdür!

ÇAYKUR siyaset üstü bir varlık olup, kimsenin babasının çiftliği değil, kimse ÇAYKUR’dan büyük değildir!
Bu işin takipçisiyiz..

Not: Kamu ‘da tasarruf genelgesi gereği,mesai saatleri dışında kamu’nun araçlarını, özel işlerde, piknik, Spor müsabakaları, eğlence ve diğer alanlarda Kullananları,konumu ne olursa olsun, görünmeleri hâlinde, görüntüleri kamuoyu ile birlikte paylaşılacaktır..

29 Eylül 2023 

Osman Köseoğlu
www.aktuel53.com

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş