CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINDA RİZE İSTANBUL’DA

İstanbul Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF) ile RİDEVA tarafından Rize Valiliğinin himayesi ve Rize Belediyesinin destekleriyle “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Rize İstanbul’da” temasıyla düzenlenen 13. Rize Tanıtım Günleri Atatürk Havalimanı Etkinlik Alanında..

CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINDA RİZE İSTANBUL’DA
Son Güncelleme: Whatsapp

İstanbul Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF) ile RİDEVA tarafından Rize Valiliğinin himayesi ve Rize Belediyesinin destekleriyle “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Rize İstanbul’da” temasıyla düzenlenen 13. Rize Tanıtım Günleri Atatürk Havalimanı Etkinlik Alanında başladı.

Rize Ticaret Odası, RTEÜ ve ÇAYKUR’un da kurumsal desteğinin olduğu tanıtım günleri 3 Aralık Pazar gününe kadar sürecek.

Etkinlik kapsamında Prof Dr Şaban Şimşek hocamız adına son yazdığı, 17. Kitabı olan “5N1K Gözüyle KUR’AN’A YOLCULUK” kitabının lansmanını orada da yürütecek olmam ve de yerel derneklerimizdeki misyonum gereği aşırının aşırısı yağmura rağmen Atatürk Havalimanı C Terminalinde düzenlenen hemşerilerimle buluşmaya katılım sağladım.

Oldum olası il günlerinin sadece hemşerilerin buluşması için değil ilin kültüründen ekonomisine tanıtımının yapıldığı günler olarak programlanmasını yazar, savunurum ama yukarda bilerek “hemşerilerimle buluşmadan” bahsettim. Zira aralıksız ve şiddetli yağan o yağmurda, üstelik Boğaz ile Anadolu yakasındakiler için ters sayılabilecek bir lokasyonda ki etkinliğe ancak Rize’den gelen görevli ve protokol ile İstanbul’daki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, gönüllüleri katılabilirdi. Nitekim öyle de oldu. Kalkandere ilçemizin akıl insanlarından, Genç Umutlar Derneği Başkanı Burhan Makıroğlu arkadaşımla Kadıköy’den 3 saatte varabildik Atatürk Havalimanına. Umuyorum sonraki günlerde hava koşulları daha iyi olur ve sadece hemşerilerimiz değil, bizleri – şehrimizi – coğrafyamızı tanımak isteyen, gönül bağı olan İstanbullularda ziyaret eder; etkinlikte amacına ulaşmış olur.

5 gün sürecek etkinliğin açılış gününde Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, İstanbul Valisi Davut Gül, Rize Valisi İhsan Selim Baydaş, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, RTEÜ Rektörü Yusuf Yılmaz, İkizdere Belediye Başkanı Hakan Karagöz, Kalkandere Belediye Başkanı Kenan Yıldırım, Rize’nin bazı ilçe kaymakamları, Kızılay İstanbul Başkanı Kadem Ekşi, Çaykur Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, Çaykur Rizespor Kulüp Başkanı İbrahim Turgut, Mahmut Ekşi, İshak Koçoğlu, Murat Gümüş, Mikail Akyıldız, eski vekil Yaşar Bozkurt, Mehmet Hüsrev, Erol Aykut, Sefer Alan, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof Dr. Ümit Şehirli, Prof Dr Merve Koçoğlu, organizasyonun ev sahipleri Rideva ve RİDEF’e bağlı derneklerin başkan ve yönetim kurulu üyeleri ile bu bireylerin dostları hemşerilerimiz vardı.
Muhtemelen son günü de yaşadıktan sonra daha bir değerlendirme olanağım daha olacak ama ikinci güne başlamadan aklıma kalanları düşeyim satırlarıma.

Atatürk Havalimanında bu etkinliğin düzenlenmesi konusunda bir çok hemşerimden, arkadaşımdan olumsuz ifadeler aldım. Hem lokasyonun tersliği hem de Atatürk Havalimanında bu tarz bir etkinliğin düzenleniyor olmasından hareketle… Hadi Maltepe’yi vermiyorlar diyelim. Bir önceki Rize Günlerinin yapıldığı Yenikapı Etkinlik Alanı ne güne duruyor. Orayı da vermiyorlar denemez, zira bu hafta orada Bayburtlu hemşerilerimizin buluşması var, muhtemelen ziyarette edeceğim.

Ancak havalimanı C Terminali kış koşullarında (ki çoğu hemşerim bu tarihten de şikayetçi) bu tarz etkinlikler için elverişli. Mekan iki katlı. Üst katta sahne performanslarının yapıldığı alan ile arşivci, yazar Recep Koyuncu’nun çaycılığımızın 99.yılı anısına hazırladığı belgesel karakterde fotoğraf sergisi ve henüz Tayland’dan dönen fotoğraf sanatçısı Resul Çelik’in “Gizem Dolu Anadolu” sergisi var.

Alt, giriş katta il merkezi ve ilçelerin (İstanbul’dan Bahçelievler Belediyesi de var), RTEÜ dahil kamu teşekküllerinin stantları ile Rize’den birkaç yerel derneğin kültür – yerel obje standı ile üçü Rize’den olmak üzere yöresel gıdaların satıldığı shoplar var. Ahıskalı’yı bu mekanda görmek mutlu etti beni.

Mutlu olduğum başka stantlar da vardı…

Rize Belediyesi’nin kurmuş olduğu çay çöpünden Mangal Kömürü ve Enerji Üretim Tesisinin “Çaydalı Mangal Kömürü” ve Çayeli İlçe standında Halk Eğitim Müdürlüğünün atık objelerden dokumaları ve özel bakır işlemeciliğinin sergilendiği bölüm.

Klasikleşen Beşiktaş Rizeliler Derneği Başkanı ve etkinliğinde kahramanlarından Ahmet Koç’un kurduğu asırlık yöresel nayla, atmaca, Duthelilerin Formulazı, Rambo’nun bayrağı yine ilgi gördü. Denk gelemedim ama Hemşin’den yaptığı videolarla ilimizi gündemde tutan Emre Yazar’ın alanda olması da güzeldi.

Velhasıl ortam güzel ama mutsuz olduğum bir başka konu da tüm stantlar gereğince hazırlanmış iken Fatih Sultan Kar’ın ifadesi ile “kültür emektarı RİŞAYDER Üyesi Rizeli Yazarlara stant verilmemiş, adeta bir kenarda eserlerini sergileme imkanı tanınmış” olması… Evet belki ilk kez programa alındı yazarlarımız ama böyle duvarın dibine iliştirilmeyi de hak etmediler. Her birine REVAK in ki gibi stant tahsis edilemeyebilirdi ama yine de daha şık bir düzenleme yapılabilirdi.

Fatih Sultan Kar’dan bahsetmişken bir de ek yapayım. Çünkü onun üzüldüğü kadar, paylaştığında ben de üzüldüm. Rize’nin kent belleği kıvamındaki “Bir Zamanlar Rize” isimli kitabını bir ithaf yazısı da yazıp çevresindekilerden de izin alarak ilimize yeni atanmış valimize takdim etmek istemiş. Ama Sayın valimiz “sonra sonra” deyip kabul etmemişmiş. Sanırım hiç kimse böyle bir duruma düşürülmek, düşmek istemez. İnanıyorum anlık bir durumdur, Sayın mülki amirimiz Rize için üreten, didinen bu kardeşimizin gönlünü alır.

Benim için güzel anlardan biri de ortaokul birinci sınıftan arkadaşım Hakkı Yücel’le 52 yıl sonra karşılaşmam oldu. Hakkı, Fethiye’de yaşıyor ve kaybolan deniz kültürümüze ait teknelerimizi araştırıp birebir ölçekleyerek maketlerini yaparak önemli bir misyonu yerine getiriyor.

Hemşerilerin buluştuğu, ilin nerdeyse bütün renkleriyle, doğası, yemekleri, el sanatları, kültürel öğeleri ile sergilendiği ya da sergilenmeye çalışıldığı bir anlamda memlekete gidemeyenlerin bir nebze olsun memleket hasretini giderebildiği, havasını soluduğu il tanıtım günleri doğru kurgulandığında çok önemli bir misyonu yerine getirebiliyor. Elbette eleştirebileceğimiz yanları olsa da öncekilerine nazaran daha derli toplu bulduğum “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Rize İstanbul’da” temasıyla 13. Rize Tanıtım Günlerini organize eden Hasan Başça ve Recep Albayrak başkanların şahsında emeği geçen tüm ekibi tebrik ederim.

Recep Ali Aksoylu / 29.11.2023

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş