Savaşa yoksulluğa eşitsizliğe ve şiddete karşı bir aradayız ve mücadelemiz devam ediyor!

  25 Kasım Kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele gününde bir aradayız ve mücadelemiz kesintisiz devam ediyor… Enflasyon artışı sonucu alım gücümüzün düştüğü ve derin yoksullaşma ile karşı karşıya kaldığımız,..

Son Güncelleme: Whatsapp

 

25 Kasım Kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele gününde bir aradayız ve mücadelemiz kesintisiz devam ediyor…

Enflasyon artışı sonucu alım gücümüzün düştüğü ve derin yoksullaşma ile karşı karşıya kaldığımız, İstanbul sözleşmesini kaldırılması başta olmak üzere kazanılmış haklarımıza yönelik saldırıların her geçen gün yeni boyut kazandığı bugün şiddetin en vahşi hali olan İsrail’in Filistin halkına dönük barbarca savaş ortamında 25 Kasımı karşılıyoruz.

Siyonist İsrail’in mazlum Filistin halkına yönelik saldırıları onlarca yıldır bitmedi devam ediyor. Bugün ise İsrail bombalarını Filistin halkının üzerine yağdırırken sivil halkı en çokta kadınları ve çocukları bu savaşın öznesi haline getirmekten çekinmiyor. İsrail destekçisi emperyalist ülkelerin ve işbirlikçilerinin sahte gözyaşları yalın bir kınama halini alırken kadınlar çocuklar ve masum Filistin halkı dünyanın gözleri önünde hergün canlı canlı izlediğimiz ekranlar karşısında katlediliyor. Sahte bir kınama ile değil ekonomik, ticari ve siyasi yaptırımlar ile bu soykırıma ve savaşa karşı durmalıyız.

Halklar savaş tamtamları ile birbirine kırdırılırken içerde de cins kırımı gerçekleşiyor.
Her gün ortalama üç ile beş kadın erkek şiddetinden hayatını kaybediyor ne yazık ki..
Ülke politikalarından bağımsız değil bu katliamlar. Siyasilerin söylemleri ve cezasızlık suçlulara verilen “iyi hal”indirimi adaletin güçlüden yana karar vermesi gibi durumlarda bu şiddetin sürmesini tetikliyor.

Zamlar ve enflasyon karşısında her geçen gün alım gücümüz düşüyor, fakirleşiyoruz, çocuklarımızın beslenme çantaları boş çocuklarımız aç okula gitmek zorunda kalıyor.Tencerelerde taş kaynatıyoruz desek abartmış olmayız. Yoksulluk sınırı 45 bin lira olmuş asgari ücret 11.402 tl. Simit olmuş 10 lira peynirin kilosu 200 lirayı geçmiş. Et ve tavuk hiç bahsetmeyeceğim ateş pahası.
Ev kiraları uçmuş maaşlar yerlerde sürünüyor.
Yoksulluk en geniş anlamıyla bütün tabana yayılmış bir avuç zengin sermaye bolluk içinde yüzüyor!
Şiddetin en önemli sebeplerinden biri yoksulluk ve işsizliktir. Kadınların yoksulluğu daha da derin ve yıkıcıdır. Çocuğunun beslenme çantasına doyurucu bir gıda koymak bir yana kışta kıyamette barınabileceği bir konut içinde güvenli bir yaşam bile neredeyse emekçi kadınlar için hayal olacak.

Uzun çalışma saatleri ağır çalışma koşullarına bir de düşük ücretler eklendiğinde sömürü katmerleniyor şiddete kapı aralanmış oluyor.
Pandemiydi depremdi krizdi derken yoksulluk artarak sürüyor. Koruyucu, önleyici sosyal politikalar geliştirip uygulanmayınca açlık sınırının altında ücretlerle yaşama mahkum ediliyoruz.
Eğitim politikalarının tarikat ve cemaatlere kaynak aktarma ve kadro yetiştirme biçiminde şekillenmesi milyonlarca çocuğun okuldan uzaklaşması eğitimin dışına düşmesi anlamına geldi. Özellikle kız çocuklarının eğitimden uzaklaşması ülkemiz açısından da kadınlar açısından da endişe verici bir boyutta.
Eğitim hayatının dışan düşmek bütün çocukların özelde de kız çocuklarını çocuk işçiliğe sömürüye ve şiddete, istismara açık hale getirir.

Bugün kadına yönelik şiddetle mücadele etmek istiyor isek öncelikle çocuklarımızı kız çocuklarımızın bu sömürü ve istismar çarkından çıkarmamız ve güçlendirmemiz gerekmektedir.

25 Kasım Uluslararası Kadına yönelik Şiddetle Mücadele gününde bir kez daha hatırlatıyoruz
Savaşa Yoksulluğa Eşitsizliğe ve Şiddete Karşı
buradayız ,birlikte mücadele ediyoruz ve birlikte kazanacağız.

Yaşasın örgütlü mücadelemiz !
Cinsel Ulusal Sınıfsal Sömürüye Son !

Olcay Ozak
DİSK/Gıda-İş Sendikası Genel Sekreteri

 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş