SİYASETTEKİ YENİ (olmayan!) SÖYLEM: “ÖZGÜR EFENDİ”!!

  Bence böyle bir söylem bir siyasi parti başkanına yakışmıyor, bir cumhurbaşkanına ise hiç!!! Bu kesinlikle Müslüman tavrı da değil! Kur’an’da bu konuda pekçok ayet vardır: Bakara 14, 15, 67,..

SİYASETTEKİ YENİ (olmayan!) SÖYLEM: “ÖZGÜR EFENDİ”!!
Son Güncelleme: Whatsapp

 

Bence böyle bir söylem bir siyasi parti başkanına yakışmıyor, bir cumhurbaşkanına ise hiç!!!

Bu kesinlikle Müslüman tavrı da değil!

Kur’an’da bu konuda pekçok ayet vardır:
Bakara 14, 15, 67, 212;
Tevbe 64, 65, 79; En’am 5, 10, 68; Hud 8, 38; Ra’d 32; Kehf 56, 106; Enbiya 36, 41; Müminun 110; Furkan 41; Şuara 6; Saffat 11, 14; Zumer 48, 56; Casiye 9, 33, 35; Hucurat 11; Ankaf 26; Humeze 1, 56

Dikkat çekici olan nokta bu ayetlerdeki muhatabın yeri geldiğinde İman edenler (müminler!), yeri geldiğinde de iman etmeyenler (müşrikler ve diğerleri!) yahut gerçekten iman etmediği halde iman etmiş görünenler (münafıklar!) olmasıdır.

Yani Allah’ın bu uyarıları hiç şüphesiz herkesedir!

Konu çoğunda peygamberler ve ayetlerle alay edilmesi olsa da özde söz konusu olan insanlarla, fikirlerle, inançlarla alay edilmemesi gerektiğidir.

Bir kaç örnek verelim:

Hucurat 11:
Ey iman edenler, bir kavim (bir başka) kavimle alay etmesin, belki kendilerinden daha hayırlıdırlar; kadınlar da kadınlarla (alay etmesin), belki kendilerinden daha hayırlıdırlar. Kendi nefislerinizi (kendi kendinizi) yadırgayıp-küçük düşürmeyin ve birbirinizi ‘olmadık-kötü lakablarla’ çağırmayın. İmandan sonra fasıklık ne kötü bir isimdir. Kim tevbe etmezse, işte onlar, zalim olanların ta kendileridir

Hud 38:
Gemiyi yapıyordu. Kavminin ileri gelenleri kendisine her uğradığında onunla alay ediyordu. O: “Eğer bizimle alay ederseniz, alay ettiğiniz gibi biz de sizlerle alay edeceğiz” dedi.

Mü’minun 110:
“Siz onları alay konusu edinmiştiniz; öyle ki, size Benim zikrimi unutturdular ve siz onlara gülüp duruyordunuz.

Hümeze 1:
Arkadan çekiştirip duran, kaş göz hareketleriyle alay eden her kişinin vay haline

Şimdi asıl konumuza dönelim…

Kılıçdaroğlu’nun sürekli kaybetmesinin öneml sebeplerinden biri bence, Sayın cumhurbaşkanı’nın “BAY KEMAL” yakıştırmasına cevap verememesi, ona aynı dille, kendisi gibi bir siyasi parti başkanı olması sıfatıyla “ BAY RECEP” diyememesi idi!

Suç olur diye mi korkmuştu bilmiyorum. AK Parti genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın parti başkanı sıfatıyla ona, yani parti başkanı sıfatı taşıyan ismine, söylendiğinde bir suç teşkil etmediğine göre “Bay Recep” diye karşılık vermesi de suç sayılmazdı diye düşünüyorum!

Son zamanlarında, “Bay Kemal” mottosunu içselleştirmesi ve bizzat kullanması ise ancak mizah konusu idi ! Yazık; silik geldi, yenildi, yenildi, yenildi… ve daha da aşağı vurarak silik gitti kasetle gelen adam!

Şimdi, bakalım, ondan daha “cesur, girgin, kendince yırtıcı” bir görünüm vermeye çalışan Özgür Özel ne yapacak, bu aşağılayıcı “Özgür Efendi” hitabına dengeleyici bir cevap verebilecek mi?

Kanımca CHP genel başkanı sayın Özgür Özel’in siyasi geleceği önemli ölçüde buna bağlıdır!

Özgür bey unutmasın; hamama giren terler!

Bunu yapamazsa yalandan efelenmelerinin anlamı yoktur ya da bu efelenmeleri yalan olur, tıpki Kılıçdaroğlu gibi!

Bunu söyleyen kişiye, yani sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, bir başka deyişle İktidara alternatif olamaz; kaybeder ve bu kayıplar ikinciye yahut üçüncüye varmadan gider!

Prof.Dr. Şaban Şimşek
7 Ocak 2024
Kartal/ İSTANBUL

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş